Оптимизация на разходите чрез интегрирани решения при сградните инсталации

Петър Полилеев, председател на съвета на директорите, "Телетек Груп"
Системите за сигурност и животоопазване да бъдат адаптирани към индустриалните системи още на технологично ниво
"Телетек" е една от водещите търговски фирми в България, която предлага на професионалните клиенти всички електросистеми за сградното строителство - енергийни, информационни и алармени, които от своя страна са системи за сигурност и животоопазващи. "Телетек" свързва качествени производители с качествени инженерингови фирми за продукти за инвеститори за качество на разумна цена и предлага всички видове системи - и информационни, и алармени, както и електросистемите за една сграда.
Интеграцията на системите е важна за всеки обект, ние интегрираме системи, които предлагаме. При производствените обекти са налице скъпи технологични линии и съоръжения, непрекъснатост на процесите при различни нива на процесите, което е разлика от останалите видове обекти.
Индустриалната сигурност е част от вътрешната сигурност с цел защита на материалите, информацията и промишлените инсталации в един обект, а ако индустриалната сигурност не е на ниво, това може да доведе до вреди върху имиджа на предприятието, материални загуби, загуба на информация и know–how, инциденти и злополуки с персонала, екологични катастрофи.
Ако анализираме едно предприятие - тип и особености, ако идентифицираме нежеланите възможни събития и последиците, ако оценим неговите системи, ще можем да оценим и съществуващия риск и да предприемем съответните действия за минимализиране. Става дума за прилагане на организационните процедури по отношение на сигурността, определяне нива на поверителност, сигурен физически достъп до места и логически достъп до ресурси, синхронизация с политиките в областта на човешките ресурси, оперативна съвместимост между системите за безопасност и системите за контрол на технологиите, непрекъснатост/съответствие/наличност 99.99%. Основните действия са свързани с процедурите по отношение на сигурността, а определени нива на поверителност имат за цел скъпите системи за наблюдение да бъдат ефективни.
При рисковете - например от пожар, обикновено говорим какво да правим като възникне, но всъщност най-добре могат да бъдат организирани с контрола на процеса с планирането им от самото начало. В едно предприятие могат да бъдат вложени огромни средства за идентификация и предотвратяване на пожари, а в същото време датчиците в технологията, които контролират процесите, да бъдат слабото място - по-некачествени и слаби. Затова е много важно още при проектирането на едно индустриално предприятие системите за сигурност и животоопазващите системи да влязат още на процесно и технологично ниво по отношение на контрол на параметрите на технологичния процес и да сигнализират при тяхната промяна, а не когато вече има дим и огън. След това идват пасивните и активните мероприятия. При иновативното предприятие е важно системите не да регистрират, а да влязат в технологията и да бъдат там, където проблемите възникват.
Чисто технологичните системи трябва да бъда синхронизирани с интегрирани системи за животоопазване и сигурност.
Системите за сигурност и животоопазване е добре да бъдат адаптирани към индустриалните системи. Не на последно място е човешкият фактор, защото често се правят големи инвестиции в системи, които после работят с 20% от капацитета си, защото няма предвидени мерки човешкият фактор да бъде адекватен на устройствата.
Костадин Джампалски, мениджър технически и проектови услуги, "Ховал" ЕООД
Децентрализираната климатична инсталация решава основни проблеми
Базираната в Лихтенщайн компания Hoval има редица патенти в отоплението и вентилацията - основните сегменти на работа на компанията - газови и нафтови котли, пелетни котли, пиролизни, индустриални парни котли, соларни системи с водосъдържатели, децентрализирана климатична система, термопомпи. Сред референтните обекти на компанията са Ватиканът, стадионът "Уембли", Бъкингамският дворец, Миланската катедрала и други известни сгради, големи строителни хипермаркети като Баухаус" и "Баумакс", спортни зали, големи индустриални обекти като производствени халета, хангари за самолетостроенето са сред типичните ни обекти.
"Ховал" е лидер при производствените халета в България. В миналото са големите, тъмни, студени, със замърсен въздух халета. Новата визия е за санирани или енергийно ефективни, с добра климатизация и чист въздух халета. И колкото по-рано участваме в концепцията на един проект, толкова по-успешна ще бъде реализацията.
Дали въздухът по въздуховодите е достатъчно чист след петата година? Доколко една система е гъвкава и надеждна в сравнение с централна климатизация? Доколко са ниски разходите в едно хале, на ниво ли е енергийната ефективност? Ще стига ли чистият въздух до работниците в производственото помещение? Отговор на тези въпроси дава децентрализираната климатична инсталация на "Ховал" с нейните отделни климатични апарати, монтирани в горната част на халетата, които могат да отопляват, охлаждат, да вкарват пресен въздух, топлозавеси, които отсичат студения въздух от големи врати.
На много индустриални обекти нищо не е окончателно до откриването на обекта - промените са много и непрекъснати, с добавяне на различни функции, но децентрализираната система на "Ховал" позволява да се реорганизира много модулно вътрешното аранжиране на климатичните апарати.
Авангардната система "процес вент" улавя, филтрира и рекуперира отделена топлина от машини в производството и по този начин около 60% от отделената топлина се вкарват отново във вид на отопление.
Миналата година "Ховал" реализира съвместно новото предприятие на АВВ. Основното предизвикателство беше как да отоплим и да охладим производственото предприятие на компанията - над 11 декара. В халето заложихме климатични апарати на рециркулация - климатични апарати на рециркулация - 39 машини, и три машини на пресен въздух, за общо над 400 работници. За отопление има високоефективни кондензни котли - един мегават и половина с двоен за производствената част, кондензен котел 300 киловата за офис частта и високоскоростен подгревател за битова гореща вода "Модул плюс".
При избора на "Ховал" като децентрализирана климатична инсталация клиентите получават енергоефективност, чисто хигиенно изпълнение без въздуховоди, гъвкавост и прецизен контрол.
Христо Христов, вицепрезидент "Решения за енергиен мениджмънт и инфраструктура", "Шнайдер Електрик:
Една умна сграда е нищо, ако не бъде интегрирана в енергийната система
Интернет в момента е свързал в глобален мащаб милиарди хора и това, което предстои оттук нататък, е стотици милиарди машини и устройства да се свържат и да улеснят живота ни както в ежедневието, така и в професионалните ни задължения. В тази връзка работим върху изграждането и развитието на продукти, които могат да комуникират, да се дигитализират и да се интегрират във всякакъв аспект. Ние не разбираме как се произвежда енергията и не сме специалисти в това как се консумира тя, но сме фокусирани върху това как се транспортира и как се управлява - от производството до консумацията. Стремим се да направим енергията сигурна, надеждна, ефективна, продуктивна и зелена. При сградите това може да се постигне с интегриране на всички системи.
Добър пример в това отношение е центърът на "Шнайдер Електрик" за индустриална автоматизация "Horizon" във Франция. Той представлява офисна и едновременно с това индустриална сграда, за която е взето решение да се постигне нулева консумация на енергия. Състои се от две основни постройки – стара сграда, която се реиновира и модернизира, и нова сграда с обща площ 21 300 кв.м. В тях са инсталирани 3000 осветителни тела, 382 извода за климатизация, 255 електрически щори и работят около 750 служители, като тук говорим не само за интегриране на системите и технологиите на процесите, но и на хората. Всички служители и техните семейства са запознати с проблемите на енергийната ефективност и нашето въздействие върху околната срада и са съпричастни с проекта. Тяхната цел е да направят енергийна консумация от 40 kWh/m2 на годишна база. Решението – интегриране на най-добрите решения в една архитектура с възможност за централен мониторинг и управление на различните системи. Вградена е система за сградна автоматизация, която работи за оптимизиране потреблението на енергия и е част от платформа, интегрираща всичките системи за сградна, процесна и логистична автоматизация. Върху сградата са инсталирани соларни панели, които произвеждат 22 000 kW на годишна база, използват се щори за контрол на потоците, а охлаждането през нощта се постига посредством подпочвени води с входна температура 11 градуса и изходна температура 14 градуса.
Важно е да се уточни, че прилаганата концепция не е еднократна, това е дългосрочен процес и желаният резултат е постигнат благодарение на иновативния енергиен мониторинг върху всички енергийни потоци – електрическа енергия, ток, вода, газ, азот. От друга страна, една умна сграда е нищо, ако тя не бъдеинтегрирана в енергийната система и когато говорим за Smart grid решения, умните сгради са тези, които предвиждат необходимото количество енергия, което трябва да произведем и да транспортираме през енергийните мрежи. Управлението на тази сграда става съвместно с общината и електроразпределителното дружество, като се мисли не само как да се направи енергоефективна сграда, но и как да осигурим енергоефективен транспорт на служителите. Основните аспекти при интегрираните градски решения са умни мрежи, интелигентен транспорт, умна водна инфраструктура, интелигентна сигурност за хората и интелигентни сгради.
Васил Такев, старши мениджър продажби, "АББ България":
Икономията на енергия се постига с приоритизация на товарите и интелигентното им управление
Индустрията се дели на големи и малки и средни предприятия. Имайки предвид, че в последните години са създадени над 1000 производствени фирми в областта на облеклото, текстила, храните, металните изделия и това са малки и средни предприятия, голяма е вероятността те да бъдат по-големият брой потребители и инвеститори в индустриалните сгради. За тях енергийните разходи са безкрайно важни, но поради малкия си размер те нямат възможността да бъдат силни в преговорите с доставчиците на ресурси и енергия. Могат обаче да влияят върхунамаляването на разходите за електрическа енергия и управлението на консумацията спрямо заявената и предоставена мощност. Независимо дали едно предприятие е голямо или малко, от системата за енергиен мениджмънт то иска да постигне икономия на електроенергията, управление на товарите и максималната консумация, намаляване на разходите за управление без допълнителна система за следене и получаване на полезна и лесно разбираема информация.
Що се касае до икономията на енергия, тя е пряко свързана с управлението на технологичния процес, от една страна, и на климатизацията и осветлението в помещенията, от друга. При управлението на максималната консумация целта е винаги да се придържаме към заявената мощност и в моментите, когато консумацията я надхвърля, трябва да преценим кои товари могат да бъдат изключени, докато премине пиковият период. След това те се пускат по определена логика и се връщат обратно към нормалния си режим на работа. Тоест в основата на процеса стоят два фактора – приоритизацията на товарите и интелигентното им управление.
Пример за прилагането на такъв подход е вторият ни завод в Раковски. Там инсталирахме система, която има за цел лесно и дистанционно да се следи консумацията на електрическа енергия и в какъв процес отива тя. След едногодишен период събраната информация ще се използва за предприемане на действия за намаляване на общата консумация на завода, като се очаква реализираната икономия още през първата година да бъде над 9000 лв., и то само от изрязването на тези пикове над заявената мощност.
За да може да се въведе в едно индустриално предприятие, особено от по-малък или среден порядък, система за енергиен мониторинг има няколко важни изисквания. Най-напред трябва да са ясни технологичният процес и изискванията към инсталации. След това идват ефективните архитектурни решения по отношение на климатизацията и осветлението и добрата приоритизация на нуждите и процесите в сградата. Трябва да се направят също енергийна оценка, оценка на икономическия ефект от работата на електрическите инсталации и на пълното им въздействие върху околната среда. Тези мероприятия ще дадат възможност системите за енергиен мониторинг и енергиен мениджмънт да бъдат дотолкова оптимизирани, че да костват минимум средства, инсталирането им да коства минимум усилия и същевременно да донесат максимален енергиен ефект.