Екип с български архитект е сред най-добрите в конкурса за концепция на московската агломерация

Международен екип, воден от известния руски урбанист Андрей Чернихов спечели втория кръг на конкурса за концепция за развитие на Московската агломерация.
В екипа партньори са и McAdam Architects (Великобритания), Tower 151 Architects от Загреб, българското архитектурно бюро "Проджектс" ЕООД на Георги Станишев и Ginsburg Architects от Русия.
Проектното предложение предизвика дебати с идеята градската администрация най-напред да се заеме с промяна на концепцията и реновиране на съществуващи изоставени градски райони преди да разширява градоустройствените граници на руската столица.
Урбанистите посочват обширни райони, заети от жп ареали и изоставени промишлени зони от съветските времена като отличен материал за регенерация и разширение, както и нуждата от преосмисляне на съществуващата транспортна мрежа за облекчаване на съществуващите системи.
McAdam Architects бе включен в късата листа на конкурса заедно с девет други екипа. На 22 юни всички те представиха своите концепции за градската агломерация и възможностите за разширение на югозапад.
На първия тур от конкурса, на който екипите представяха детайлни анализи на комплексни проблеми, свързани с удвояване на площта на градската територия на Москва, на първо място бе класиран проектът на холандското бюро OMA, но на втория тур той остана на второ място.
Според Джеймс Макадам конкурсът протича в доста колегиална среда, в която участниците по-скоро си обменят информация, отколкото да се борят, и процесът прераства във впечатляваща дискусия как една световна метрополия може да предприеме разширението в такъв широк мащаб с разнообразни нови идеи.
Десетте екипа сега имат два месеца за подготовка на концепции за мастерплановете, които ще бъдат представени на международно жури в края на август.
През 2011 г. руският Съвет на федерацията потвърди, че град Москва ще добави 150 хил. хектара в югозападна посока с цел решаване на хроничния си проблем с териториите, с което размерът на града ще бъде увеличен 2.4 пъти в сравнение с настоящото състояние.
Целта е да бъде облекчен свръхнаселеният исторически център на града с преразпределяне на работните площи в присъединените към града територии и по този начин разрешаване на транспортни, екологични и социални въпроси в резултат на високите нива на ежедневни пътувания на обитателите.
Московската агломерация, която включва всички предградия на руската столица, е най-големият макроикономически регион и една от най-големите агломерации в света.
В нея влизот повече от 70 града, 14 от които са с население над 100 000 души, като според различни данни общото й население е межде 14.5. 17.4 милиона души. Площта на Москва и нейните предградия е около 13 600 кв. километра.
За разсейването на голямата концентрация и пренаселеност на историческия център на руската столица в момента се реализират няколко проекта за сателитни градове на Москва - в момента се изграждат градовете Домодедово и Москва-Константиново, като в бъдеще се планира тези градове да станат 12 на брой.
В тази посока е знаково и решението на московското правителство за изграждане на метро в Подмосковието.