Въвеждането на 200 хил. висящи дела бави старта на регистъра на длъжниците

Не може да се говори за вълна или масова разпродажба на недвижими имоти заради задължения, каза в интервю за БТА председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.
По думите му броят на офертите за публична продан на недвижимости заради кризата се увеличава, но по-важното е, че реално извършените продажби значително са нараснали.
Увеличението им за първото 6-месечие на 2010 г. спрямо второто за 2009 г. (1258) е над 30 процента, което говори за сериозно раздвижване в този "пазар".
За половин година продадените недвижимости са значително повече отколкото за цялата 2008 г., когато са били едва 1177, каза Дичев.
Извършените публични продани представляват само няколко процента от общия брой на заведените изпълнителни дела, така че не може да се говори за вълна или масова разпродажба на недвижими имоти заради задължения.
Безспорно има сериозно увеличение, но в условията на икономическа криза, това е естествен процес. България е много далеч от ситуацията в други държави, където действително има лавина от обявени за продан имоти заради дългове.
Регистърът на длъжниците е готов и скоро ще бъде стартиран, съобщи още Дичев. Това, което ни забавя е въвеждането в него на всички висящи дела, които са над 200 000, посочи Дичев.
Заради закона за защита на личните данни регистърът няма да функционира като публичен сайт, а всяко лице само за себе си ще може да иска от всеки частен съдебен изпълнител в страната или от Камарата, справка за наличие или липса на заведени дела срещу него.
На практика това означавае, че финансовите институции ще могат да изискват от кредитополучателите да им представят документ с информацията от регистъра, бизнесът и гражданите преди да сключат даден договор могат да поискат същото от отсрещната страна по сделката.
За представяне на справката ще се заплаща някаква такса, предстои да уточним нейния размер, но той в никакъв случай няма да е голям. За държавните органи предвиждаме достъпът да е пряк и без такса, обясни Георги Дичев.