Увеличава се трансграничният туризъм между Русе и Гюргево

Регистрира се рязко увеличаване на туристическите групи към историческите и природни забележителности в граничния българо-румънски район Русе-Гюргево. Това съобщи Даниела Пейча, експерт в дирекция "Евроинтеграция, регионално развитие и информация" в Окръжен съвет Гюргево.
Туроператорите през миналата и тази година имат много повече заявки за екскурзионни групи към българския скален манастир "Св. Димитър Басарбовски", румънския манастир "Св. Николай" в село Комана, който е изграден от владетеля Влад Цепеш - наречен Дракула, средновековната крепост Червен, както и към защитените резервати "Русенски Лом" и румънския - "Дивите божури", коментира Даниела Пейча.
Тя е ръководител на проект "Трансграничният туризъм - бъдеще за местното развитие", финансиран от програма ФАР-Трансгранично сътрудничество Румъния - България. Бенефициент на проекта е Окръжен съвет Гюргево, партньори - дирекция "Култура и културно-историческо наследство" - Гюргево, и Асоциация "Еврорегион Данубиус".
Проектът "Трансграничният туризъм - бъдеще за местното развитие" е финансиран с 54 хиляди евро, съобщи Даниела Пейча в интервю за БТА.
Най-съществен момент в проекта е разработването на Стратегия за развитието на туризма в двата региона. В скоро време стратегията ще бъде оповестена на сайта на проекта. Основен извод в стратегията е, че в района Русе-Гюргево има достатъчно много привлекателни исторически и природни забележителности, но е необходима популяризация и реклама, каза Даниела Пейча.
Изпълнителният директор на Асоциация "Еврорегион Данубиус" Лили Ганчева посочи другите изпълнени задачи по проекта: изработен е интернет портал, който съдържа информация за туристически агенции, ресторанти, хотели и обекти за посещение от двете страни на река Дунав; изготвени са три вида табели: пътеуказателни, информационни и с маркировка "Паметник с историческо значение", отговарящи на изискванията на ЕС.
За популяризирането на туристическите обекти - паметници на културно-историческото наследство в Гюргевски окръг и Русенска област, е издаден диск на румънски и английски език, както и кулинарен справочник с автентични български и румънски рецепти. В рамките на проекта са организирани туристически борси.
Този проект е продължение на предходната успешно завършила българо-румънската разработка "Религиозен туризъм Русе - Гюргево", финансирана преди две години от европейската програма ФАР-Трансгранично сътрудничество.
Чрез българо-румънския проект за поклонически туризъм е благоустроен манастирът "Св. Николай" в румънското село Комана, където е гробът на Влад Цепеш, и туристическите зони около манастира "Св. Димитър Басарбовски". По проекта са работили общините Русе и румънските - Гюргево и Комана.
Общата стройност на извършените работи е 109 000 евро, чрез които са издадени и рекламни материали за православните черкви и за мюсюлманските, арменски и други храмове в Русе и Гюргево.
Благодарение на инициативата има увеличение на румънския туристически поток специално към скалната обител "Св. Димитър Басарбовски" край Русе, тъй като този светец е небесния покровител на Букурещ и неговите мощи се съхраняват в патриаршеската катедрала в румънската столица, посочи Лили Ганчева, като се позова на Русенската митрополия.
Идеята за по-нататъшно развитие на трансграничния туризъм ще бъде продължена с бъдещ съвместен българо-румънски проект за частен мениджмънт на туристическия продукт в зоната Русе-Гюргево, съобщи Даниела Пейча.