Продавачите на земя отказват да приемат реалността
Офертите за продажби на парцели са в изобилие на пазара на имоти, но нелогично високи цени спрямо възможната за построяване разгъната застроена площ не позволява на потенциалните инвеститори да възвърнат вложените средства. Ситуацията се е усложнила още повече за продавачите със задълбочаването на световната икономическа криза, тъй като дори купувачите с пари сега се дърпат в очакване цените тепърва да падат, коментират брокери.
Според анализ на консултантската фирма за недвижими имоти "Фортън" земята е формирала до 30% от стойността на готовото строителство, а исканите от собствениците обезщетения са стигали до 45% от общата стойност на проектите за терените с по-добро местоположение в София и до 35% за останалите градове в страната.
Пазарът на земя е от изключително значение за проектите и тяхната реализация и през последната година се наблюдаваха различни спекулации с ценовите нива, което принуди инвеститорите да се отдръпнат, коментират експертите. В края на 2008 обявените цени са довели до голямо предлагане и занижено търсене, последвано от корекция на цената.
Въпреки това от "Фортън" смятат, че пазарът на земя в по-големите градове на страна все още е силно надценен и съществува разминаване между прeдлагането и насрещното търсене. Така доста терени, които са подходящи за строителство, остават свободни. При такива с одобрен проект се наблюдава още по-голямо разнообразие от високи цени, което значително ограничава възвращаемостта на евентуална инвестиция.
Стойността на парцелите е в пряка зависимост от оптималната разгъната застроена площ и бъдещата пазарна цена на готовите площи, съобразена с местоположението и изпълнението на проекта. В момента пазарът на жилищни имоти е в застой, а очакванията за намаления на цените и влошаване на икономическата среда и ограниченото банково финансиране допълнително усложняват обстановката и засилват още повече предпазливостта на инвеститорите. В тази ситуация високите цени на парцелите водят до по-големи рискове, което обезсмисля изграждането на нови проекти.
Симеон Митев, собственик на специализираната агенция за терени и бизнес имоти Re/Max Chance Group, потвърди, че продавачите отказват да приемат реалността и държат имотите си пред варианта да намаляват цените. Тези, които все пак ги свалят, все още са не повече от 5%. Действителността обаче е различна от тази преди година или две, когато терените постоянно поскъпваха. "Няма купувачи с реални пари", обобщи Митев.
Според анализа на "Фортън" понижението на цените на земята през тази година ще бъде задължителна и основна предпоставка за постигане на пазарна стабилност, като е желателно стойността й да бъде около 15% от общата инвестиционна стойност, а при парцелите, предназначени за изграждане на логистични центрове, оптималната и разумна цена би трябвало да бъде до 35 - 40 евро на квадратен метър. Със задълбочаването на кризата обаче може да се окаже, че дори да намалят исканията си, ще им е трудно да вземат пари за имотите си. "Основното е, че банките не дават кредити", каза Симеон Митев. "Няма гаранция, че ще направиш сделка, дори и да свалиш цената", добави той. Това е принудило някои собственици да стават гъвкави и да предлагат бартери - например на земя за оборудване, което е необходимо за бизнеса им.
По неговите думи клиентите, които все пак са се оглеждали за покупки, не са били склонни да ги осъществят сега в очакване кризата да притисне продавачите още повече в следващите месеци. Някои търговски и индустриални фирми например вече търпят последствията от влошаването на икономическата среда и ограничават инвестиционните си планове. Ако са искали да строят собствена база например, сега се въздържат от големи капиталови разходи, които ще се проточат във времето, и търсят готови имоти. Увеличили са се и запитванията за наеми.
Според Митев цените на терените намаляват, но за всеки имот нивото е субективно.
Едно обаче е сигурно - в следващите месеци натискът върху цените ще се засилва. Сумите, които инвеститорите в офис и търговски центрове са готови да платят за отдадени под наем сгради, са паднали с между 15 и 30% спрямо края на 2007 г. според консултанти. Те обаче не са доказани, защото няма сделки. Ефективното намаляване на наемите на офисите в последните един-два месеца допълнително утежнява положението, защото цената им е в пряка зависимост с дохода от площите. Пазарът на жилища също не може да предложи алтернатива - там цените намаляват заради оскъдното кредитиране и вече значителното предлагане. Не се очаква бързо подобрение в следващите месеци (виж стр. 30-31).
Някои продължават да смятат, че не всичко е в тъмни цветове. Световната криза би помогнала за приземяване на цените и именно тя до голяма степен ще определи бъдещото развитие на пазара на недвижими имоти у нас, коментираха от "Фортън".