Urban Development Forum 2020: Градовете като икономически и социални хъбове
На 2 октомври се проведе Urban Development Forum 2020 в стратегическо партньорство с Европейската инвестиционна банка. "EIB в подкрепа на устойчивото градско развитие. Реновация и развитие на градската инфраструктура: екологичен градски транспорт, интелигентни градове, енергийна ефективност и иновации" - това е темата на откриващото участие на вицепрезидента на ЕИБ Лиляна Павлова, с която стартира форумът. В откриващата сесия участваха още инж. Даниел Панов, председател на УС, НСОРБ - "Акселериране на потенциала на българските общини – предизвикателства и възможности". Деница Николова, зам.-министър, МРРБ, ще представи напредъка по изпълнението на ОПРР 2014-2020, програмен период 2021 – 2027: програмна рамка, приоритетни проекти и модели на финансиране. Интегриран подход към градските предизвикателства е темата на арх. Здравко Здравков, главен архитект, Столична община.
Вижте ФБ страницата на Градът Медиа Груп
Ето и основните теми и участници в програмата на Urban Development Forum 2020, 2 октомври:
9:45 – 10:45 СЕСИЯ 1: ФИНАНСИРАНЕ НА ГРАДСКИ ПРОЕКТИ
- EIB в подкрепа на устойчивото градско развитие. финансови инструменти за развитие на градската инфраструктура.
- Катализиране на инвестициите в градска инфраструктура чрез гъвкави финансови инструменти - възможности, добри практики, ключови проекти и реализации.
- Еко-съобразни, иновативни, икономически устойчиви - кои са най-важните критерии ,за да бъдат проектите допустими за финансиране. Възстановяването като лост за трансформация на градските системи.
- Интеграция на частен капитал в развитието на градски проекти: Какви са възможностите и рисковете за публичния и за частния сектор?
Месут Акбас, експерт градско и регионално развитие, ЕИБ
Дончо Барбалов, заместник-кмет по направление “Финанси и здравеопазване", Столична община
Красимир Стойчев, зам.-кмет финанси, бюджет и икономика, Община Бургас
Таня Христова, кмет, Община Габрово
Илия Кирчев, зам.-кмет „Финанси, здравеопазване, стопански дейности и екология”, Община Пловдив
Георги Симеонов, директор „Инвестиции и европейски програми“, Община Стара Загора
Владимир Данаилов, изпълнителен директор и член на УС, Фонд на фондовете
Надя Данкинова, изпълнителен директор на Фонд ФЛАГ
Модератор: Добромир Симидчиев, изпълнителен директор, член на съвета на директорите, Hydrolia
11:00 - 12:00 СЕСИЯ 2: URBAN TALKS: ИНФРАСТРУКТУРА И ГРАДСКА СРЕДА
11:00 – 11:15 Презентация: Актуалните транспортни проекти на София 2020 в отговор на транспортно-комуникационните предизвикателства – напредък, стратегически цели и предстоящи етапи. TBC
11:15 – 11:30 Презентация: Метрото на София като ключов генератор за градско развитие – актуално състояние и бъдещи етапи.
Проф. д-р инж. Стоян Братоев, изпълнителен директор, Метрополитен
11:30 – 11:40 Презентация: Визия за София: устойчива градска мобилност на Столична община
Цветан Колев, транспортен инженер ОП„Софпроект“
11:40 – 11:50 Презентация: Зеленият ринг на София и ролята на проекта за развитието на териториите
Арх. Християна Василева, съосновател, Green Line Sofia
13:00 - 16:30 СЕСИЯ 3: URBAN TALKS: РАЗВИТИЕ НА ГРАДСКИТЕ ТЕРИТОРИИ. АКТИВНИТЕ ИНВЕСТИЦИОННИ ЗОНИ НА СОФИЯ.
13:00 – 13:20 Key-note сесия: Опитът от прилагане на Общия устройствен план за периода 2009 - 2020: Кои са силните и слабите страни на действащия Общ устройствен план на София?
Арх. Здравко Здравков, главен архитект, Столична община
13:20 - 13:35 Нов подход при планирането и прилагането на Общия устройствен план: възможности и предизвикателства. Ролята на данните в процеса.
Арх.Любо Георгиев, директор, ОП „Софпроект“
13:45 – 14:30 Панел 3.1: Инвестиционен потенциал на периферните градски територии в подножието на Витоша
Периферните зони на София в подножието на Витоша продължават да се развиват активно. Специфичната ситуация, свързана с епидемичната обстановка, допълнително подсили интереса към активи извън силно урбанизираните градски зони, а нови, такива в строеж и вече завършени проекти имат какво да предложат в отговор на търсенето. Освен модерен пазарен продукт, тези развиващи се зони трябва да предоставят и нужната транспортна, техническа и социална инфраструктура както и адекватен микс от обслужващи функции, за да оправдаят очакванията за желаната среда наобитаване. Каква е ролята на общините и частния сектор в този процес, кои са ключовите предизвикателства, възможности и каква е визията за дългосрочно развитие на зоните?
Инж. Теодор Петков, кмет на район Витоша
Николай Гюров, кмет на район Панчарево
Арх.Румен Несторов, главен архитект на СО - район Панчарево
Арх. Илиан Илиев, управител, Планинг, проектант на Garitage Park
Емил Христов, урбанист, ОП „Софпроект“
инж. Милчо Миков, ръководител проект, Софийски околовръстен път от 35+250 до км 41+340, "ГБС - инфраструктурно строителство"
Модератор: Нурхан Реджеб, урбанист, Place.make
14:45 – 15:30 Панел 3.2: НПЗ Хладилника - най-динамично развиващата се градска зона
Безспорният пример за трансформация на бивша индустриална зона – НПЗ Хладилника, е обект на постоянен инвестиционен и пазарен интерес, развива се динамично и вече доказва потенциала си. Това е резултат, не само от даденостите ,като например атрактивната локация – близост до център, два парка и метростанция, но и от градивния диалог между публичен и частен сектор и разбирането на инвеститорите в зоната ,че взаимните усилия, компромиси и координация ще създадат модерна мултифункционална среда ,която повишава стойността на всички проекти. Същевременно не липсват и предизвикателства – изграждането на устойчив транспортно-комуникационен модел и намиране на решенията за нуждите от обществена и социална инфраструктура са често обсъждани, а цялостните решения тепърва предстоят. Какъв е напредъкът по ключовите за НПЗ Хладилника градоустройствени процеси и стратегически проекти, кои остават основните предизвикателства към второто полугодие на 2020 и какво предстои - гледната точка на община, експерти и инвеститори.
Константин Павлов, кмет на район Лозенец
Ивайло Петков, зам.-председател на комисия по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, СОС
Адина Уелш, изпълнителен директор, RPHI
Таня Косева - Бошова, управляващ партньор, Park Lane Developments
Богомил Николов, управител, GORA – Green Offices and Residential Apartments
Модератор: арх. Яни Вълканов, урбанист
15:45 – 16:30 Панел 3.3 Зони с потенциал за развитие в контекста на компактния град. Мащабните мултифункционални проекти като лост за градска трансформация.
Бъдещето на бившите индустриални зони и моделите за трансформацията им е ключова тема през последните години и има защо - София разполага с няколко мащабни територии, бивши научно-производствени зони, които с правилно планиране и балансиран микс от функции биха се превърнали в модерни мултифункционални градски центрове. ЖП ареалите и изоставените индустриални терени в големи западноевропейски градове като Виена,Айндховен, Париж, Барселона и др. вече са превърнати в успешни примери за такъв тип модерни градски пространства, а за да се случи тази трансформация и тук са нужни взаимни и добре координирани усилия на публичен и частен сектор.
Кои са фундаментите за успешната регенерация на такъв тип зони? Как се постига работеща интеграция между община и частни инвеститори с цел създаване на модерна мултифункционална градска среда?
Николай Стойнев, председател, Комисия по икономика, собственост и дигитална трансформация, СОС
Калоян Карамитов, урбанист ОП „Софпроект“
Тодор Кръстев, кмет район Сердика
арх. Борислав Богданов, Амфион, главен проектант на Квартал Запад
арх. Валери Иванов, АТЕК, проектант на Квартал Запад
Модератор: Арх. Ангел Захариев, съдружник и управител, АиА архитекти