Уточнява се финансирането на "ранните проекти" по ОПОС
През април обявяват тръжните процедури за изработване на първите ВиК предварителни инвестиционни проекти

В момента се договаря сумата за т. нар. "ранни проекти", които да бъдат финансирани приоритетно през 2015 и 2016 г. до разработване на прединвестиционните проучвания (ПИП). Това се налага поради закъснението с одобрението на оперативна програма "Околна среда". В момента се подготвят техническите задания за избор на изпълнители на ПИП за областите с консолидиран ВиК оператор, които са около 16 на брой. Това съобщи зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков при откриване на международната конференция "БУЛАКВА 2015 - Енергийна ефективност в отрасъл ВиК" на 12 март в София. В нея се включиха над 200 участници, което е прецедент за седмото издание, съобщи председателят на БАВ инж. Иван Иванов. Целите на ЕС до 2040 г. са 40% намаление на парниковите газове спрямо 1990 г., 27% дял на ВЕИ в общото потребление на електроенергия, 27% ръст на енергийната ефективност, припомни Павел Гуджеров, зам.-министър на околната среда. Колкото са по-невидими технологиите в сектора ВиК и колкото повече улесняват живота ни, толкова те са по-сложни, коментира посланикът на Франция Ксавие Лапер дьо Кабан, който припомни доброто взаимодействие на общини, държава и бизнес в България с опита на френски гиганти като "Веолия" и "Шнайдер Електрик".
Предварителните инвестиционни проучвания (ПИП) за предпоставка за оптимално използване на европейските фондове във ВиК сектора и засега ще се изработват само в 16 консолидирани области с държавни ВиК оператори. Отскоро са готови заданията за изработването на ПИП, през април се очакват обществените поръчки, които може да бъдат на лотове, съобщи Радослав Русев, съветник на министъра на регионалното развитие. До април се очаква поне 13 асоциации от общо 16 консолидирани ВиК района да вземат решение за сключване на договори с ВиК оператори по почти готовия модел за договор между асоциация и оператор. До няколко месеца предстои съгласуване и приемане от МРРБ и от Министерския съвет на изготвените с консултантска помощ от Световната банка наредби - за качеството и за цените на ВиК услугите, съобщи още Русев. Средните разходи на ВиК дружества за енергия в зависимост от вида на добив на вода са 20% от разходите, съответно за дълбоки сондажи, за помпени станции и за ПСОВ, като има възможности както за избор на по-евтини алтернативи наред с по-голяма водна ефективност и по-добър енергиен мениджмънт, посочи още той.
Действащият регулаторен период 2009 - 2013 беше уължен до края на 2015 г. като в това време трябва да се реализира описването на ВиК активите, изваждането им от баланса на ВиК операторите, обявяването им за публична държавна/общинска собственост, предоставянето им на асоциации по ВиК и сключването на договори между АВиК и операторите по Закона за водите. През март предстои избор на нов състав на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), съобщи Ивайло Касчиев от КЕВР.
Авив Зонабенд, председател на комисията за ВиК услуги на метрополия Тулуза, представи френския опит по договор с "Веолия" от 1990 до 2020 г. 3357 км е водоснабдителната мрежа в региона с 1.2 млн. души, четири ПСПВ и 17 ПСОВ. 400 млн. евро е инвестирала "Веолия" в мрежата от 1990 г. досега, 5 млн. евро са само средствата за иновации, съобщи Тиери Виткович, регионален директор на "Veolia вода" - Франция, Югозападен район. Решения за автоматизация и енергийна ефективност на компанията представи Николай Найденов, директор "Индустриално обекти" на "Шнайдер Електрик" за България, Албания, Македония и Косово.
НОВО КАРЕ
От 11 до 13 март в Интер Експо Център се проведе 9-тото издание на Вода София - най-голямото бизнес изложение във водния бранш в Югоизточна Европа, организирано съвместно с WASSER BERLIN и Българска асоциация по водите (БАВ). Форумът представи ефективни технологии за вододобив, водоснабдяване, рехабилитация и изграждане на ВиК, за пречистване на питейни и отпадъчни води, системи и съоръжения за поддържане, контрол и почистване на водни басейни. |