Журналистът Силвия Златкова представя книгата си „Плевен в XXI век“
Тя е част от проекта „реВизията на Севера“ и е резултат от дългогодишна журналистическа работа, посветена на развитието и перспективите на Плевен

В навечерието на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, на 23 май от 18:00 ч. в Художествена галерия Дарение „Колекция Светлин Русев“ в Плевен ще бъде представена най-новата книга за Плевен – „Плевен в XXI век“ – документална хроника за развитието на града и региона от началото на века. Книгата излезе от печат броени дни преди празника на Плевен – 15 май. Нейн автор е журналистът Силвия Златкова, дългогодишен кореспондент на ГРАДЪТ Медиа Груп от Плевен за Северна България. Книгата надгражда нейния журналистически проект „реВизията на Севера“, стартирал преди близо пет години със специализираната изложба „реВизията на Севера – реализации от Плевен и региона“. Цялостният дизайн и предпечат на книгата са дело на младата графична дизайнерка Лора Ралева.
Осъществяването на книгата стана възможно с подкрепата на партньорите: Камара на строителите в България, Есри България – пионерът в областта на ГИС технологиите в България, водещите архитектурни бюра - ИПА Архитекти, „Квадра – 04“, „Проконсулт“, първата частна болница в Плевен "АВИС МЕДИКА“, строително-инвестиционната компания „Хоризонт – Иванов“, инвестиционните компании "Ем енд Джи 17, "Телесфор медика“, водещият производител на опаковки в България "Екстрапак", фирмите "Илина", "Алдо", "Милкана", "Ивайло Нешев - НЕШ-И", "Монолит", "Стройпродукт", "Техноком", СД "Бетонекс – Нешев и сие", "Полюс - ТМ", "Инжстрой", "Елком - ВМВ", "Дикар консулт", „Конструкторско бюро – Милчо Илиев“, архитектурно бюро „Узунов проект“, "Автотехника – ПМ“, "Стандарт – МЛН“, „Сити груп“, "Рьофикс“, „ACO – строителни елементи“, "РЕ Енерджи инженеринг", "Баумит България", "Винербергер".
Институционални партньори на проекта са: Община Плевен, регионалните структури на Камара на строителите в България, Камара на архитектите в България, Съюз на архитектите в България и Камара на инженерите в инвестиционното проектиране.
Медиен партньор на събитието е ГРАДЪТ Медиа Груп.
По време на официалното представяне на книгата евродепутатите Цветелина Пенкова и Андрей Новаков ще направят специални видеообръщения. На премиерата на книгата са поканени кметовете на Плевен за 25-годишния период от началото на века Найден Зеленогорски, проф. д-р Димитър Стойков, Георг Спартански, настоящият градоначалник д-р Валентин Христов и тримата му заместници, председателят на Общински съвет – Плевен доц. д-р Иван Малкодански, областния управител Николай Абрашев и екипа му, представители на местната власт, бизнеса, общественици, граждани.
Първите екземпляри от книгата „Плевен в XXI век“ в навечерието на празника на Плевен - 15 май получиха кметът на Плевен д-р Валентин Христов и председателят на Общинския съвет.
Екземпляр от книгата на празника на града получи собственикът и съуправител на инвестиционната компания - MG Invest Васил Генчев - един от най-динамичните местни инвеститори към момента в Плевен.
Авторът на книгата „Плевен в XXI век“ Силвия Златкова пред gradat.bg:
Радвам се, че успях да осъществя своя професионална мечта

Как се роди идеята за създаване на книгата „Плевен в XXI век“.?
- Желанието ми да събера на едно място реализираните значими инвестиционни проекти и хората, които стоят зад тях, бе продиктувано от стремежа да покажа развитието на моя роден град Плевен от началото на века до момента от една различна гледна точка. Желанието ми е да популяризирам работата на активните архитекти, инженери и строители през този четвъртвековен период. Нещо, което не веднъж съм правила в дългогодишната си работа. „Плевен в XXI век“ надгражда и е част от развитието на пилотен журналистически проект, включващ изложбата „реВизията на Севера – реализации от Плевен и региона“, която реализирах през октомври 2019 г. между двата професионални празника на архитекти и строители, под патронажа на Община Плевен, с подкрепата на Областна администрация Плевен, Камара на архитектите в България, Съюз на архитектите в България и с медийното партньорство на ГРАДЪТ Медиа Груп. Още когато създавах експозицията за единствената по рода си специализирана изложба си представях как ще събера всички тези сгради в специална книга за Плевен, за да покажа развитието през годините на най-големия град от най-бедния регион. Днес тази моя мечта е вече реалност. Радвам се от факта, че държа в ръцете си моята книга за нашия Плевен и мога да споделя с Вас това, че успях да осъществя една своя професионална мечта.
Разбира се, това нямаше да стане възможно без хората, които прегърнаха идеята ми, довериха ми се и получих подкрепата им, за което съм им изключително благодарна. Признателна съм и на хората до мен, които ми вдъхнаха увереност и ми дадоха кураж в това мое предизвикателство. Изключителна ми бе помощта и подкрепата на графичния дизайнер на книгата Лора Ралева, която прие да направи цялостен редизайн на книгата, както и на дизайнерите, с които стартирах работата в самото начало.
Разкажете ни накратко за книгата. Как е представена инвестиционната история на града и региона за четвърт век?
-Изданието представя Града на Панорамата от нов, аналитичен ъгъл. Проследява ключовите инвестиции от последните 25 години, оформили съвременния облик на града. За първи път на едно място са събрани значими обществени сгради, които илюстрират трансформацията на Плевен – най-големия град от най-бедния регион в България и целия Европейски съюз, Северозападния.
Архитектурното наследство от първата четвърт на XXI век е представено хронологично в различни сфери – образование, здравеопазване, индустрия, логистика, търговия, хотелиерство, инфраструктура. Включени са също офисни сгради, които имат ключова роля за развитието на бизнеса в града, специализирани сгради и градска среда. Част от представените инвестиции са публични, реализирани с европейски средства. Книгата се отличава с оригинален подход – тя е едновременно ретроспекция и модерен формат за реклама на града и бизнеса в него. Луксозното издание съдържа над 750 фотографии на обществени сгради, реконструирани и построени през от началото на XXI век.
Тази книга е не просто ретроспективен разказ за инвестициите, а разказ за хората, които направиха бъдещето възможно. Тя е за архитектите, които превръщат мечтите в реалност, инженерите, които движат прогреса, и за строителите, които градят европейския облик на днешния Плевен. В нея са представени сгради на водещи архитектурни бюра, сред които над 30 авторски колектива от Плевен и региона и над 20 от страната, реализирани от множество строителни фирми. Чрез фотогалерии са представени моменти от дейността на регионалните браншови организации в строителството - Камара на архитектите в България Регионална колегия Плевен, Съюз на архитектите в България – Дружество Плевен, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране – Регионална колегия Плевен, Областно представителство Плевен на Камара на строителите в България. Подчертано място е отделено на техните активни членове – архитекти, инженери и строители.
Книгата включва специална селекция от 25 авторски интервюта, публикувани във водещи бизнес издания, които представят от първо лице трансформацията на града. Инвестиционната история на Плевен е разказана такава, каквато е – с реалните предизвикателства, постижения, потенциал за развитие и перспективи.
Какви послания дава книгата Ви?
- От страниците на книгата специални послания за развитието на Плевен и Северозапада отправят трима от българските евродепутати в настоящия Европейски парламент, с които лично успях да се срещна и разговарям през октомври 2022 г. при посещението ми в Европейския парламент в Страсбург.
Свои обръщения с поглед към минало, настояще и бъдеще на Плевен от страниците на книгата отправят водещите плевенски архитекти – утвърдени имена в професията – арх. Кирил Русков, арх. Иво Петров, арх. Красимир Попов и д-р арх. Здравко Здравков и инж. Розета Маринова, като представител на Камара на строителите в България.
Като краен резултат книгата различава ли се от първоначално заложената концепция за проекта Ви?
-Определено да. В самото начало планирах да представя само инвестиционните проекти и бизнеса. В процеса на работата промених концепцията си и реших разказът за новата инвестиционна история на Плевен да се предшества от съграденото преди това. Така добавих фотографии на културни забележителности и знакови сгради от миналото, които обогатяват цялостната представа за града, така че дори когато човек не е от Плевен и не познава града, книгата да е интригуваща за него.
Добавих и един специален акцент в книгата - вложката за Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“, където поместих интервю с авторите на този знаков за града ни проект – с арх. Пламена Цачева и арх. Иво Петров, правено от мен през далечната 2002 г., по повод 25 години от построяването на Панорамата. Интервю, което и днес след толкова години, звучи все така актуално.
Така реших да създадам този модерен формат за представяне на бизнеса и на града. Паралелно с това реших на корицата да бъде символът на Плевен - Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“
А какво е Вашето послание към читателя?
-„Плевен в XXI век“ отправя покана да погледнем на града като на място с потенциал и възможности за инвестиции, нови работни места, туризъм и култура. Това е не просто хроника, а поглед към бъдещето.
Като част от проекта „реВизията на Севера“, за което споменах, книгата е резултат от дългогодишна журналистическа работа, посветена на развитието и перспективите на Плевен.
Книга за Плевен в навечерието на празника на Плевен и представяне на тази книга – в навечерието на големия български празник 24 май. Как стана така?
-Отговорът е случайно. Винаги съм смятала, че няма случайни неща. В допълнение ще споделя с Вас, че по време на официалното представяне на книгата, в навечерието на най-българския празник – Деня на Светите братя Кирил и Методий, книгата „Плевен в XXI век“ ще достигне до първенците от тазгодишния випуск на Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Никола Фичев“ в гр. Плевен, благодарение на ЕСРИ България – компанията пионер в ГИС технологиите в България.
В навечерието на празника искам да отправя специалното си послание „За буквите с букви“ към един много специален за мен човек, който заслужава дълбок поклон и уважение и който не е сред нас. Тази година се навършват 102 години от рождението му. Това е моят дядо плевенчанина Владимир Аспарухов Георгиев от известния род Киркови - родолюбец и участник в Отечествената война, орденоносец и общественик, той беше потомствен леяр, който извая преди години от бронз имената на героите, загинали за Освобождението на Плевен. С майсторството си той изработваше букви за фасадите на знакови сгради като: Параклис-мавзолей „Свети Георги Победоносец“, Панорама „Плевенска епопея 1877“ и много обществени здания в Плевен и други градове на страната, а известни плевенски скулптори отливаха при него творбите си от бронз. Днес неговите букви, макар вече да не красят тези сгради, споменът за труда му остава. Той посвети целия си трудов път на този занаят и по-специално на художественото букволеене. Със своите дела остави отпечатък и продължи делото на своите деди, които преди него са отливали камбани.
Напълно в духа на думите на Френсис Бейкън, че: „Книгите са кораби на мисълта, странстващи по вълните на времето, които грижливо пренасят своя безценен товар от поколение на поколение“, вярвам че „Плевен в XXI век“ не само ще съхрани фактите, но и ще ги пренесе към идните поколения.
Графичният дизайнер на книгата „Плевен в XXI век“ Лора Ралева:
Всеки детайл е внимателно подбран, за да допълва съдържанието и да създаде едно хармонично цяло

Какво Ви грабна, за да се включите в работата по книгата „Плевен в XXI век“, като част от проекта „реВизията на Севера“?
-Вярвам, че добре обмислената визия е съществена част от визуалната комуникацията, тъй като става въпрос не просто за естетика, а за един инструмент, който води към същността на посланието. Именно тази възможност, да допринеса със смислено и въздействащо визуално присъствие беше основната причина да се включа в проекта “Плевен в XXI век”. Важно е един проект да бъде представен по начин, който подсилва посланията му, ангажира вниманието и вдъхва доверие.
Всяка книга има своята душа – думите, историите, емоциите, които носи. Но за да оживее напълно, тя се нуждае и от визуална форма, която да я представи по най-добрия начин. Моята роля в тази книга беше да ѝ дам облик – такъв, който подчертава нейната същност, прави я уникална и осигурява приятно преживяване за читателя. Всяка страница, всеки детайл е внимателно подбран, за да допълва съдържанието и да създаде едно хармонично цяло.
По какви текущи проекти в сферата на графичния дизайн работите? С какво са свързани, в какви области са?
-Основната ми насоченост е върху изграждането на бранд идентичности със стратегически подход – такива, които носят смисъл и устойчивост. Разбира се, не се ограничавам само с това – харесва ми да предизвиквам себе си и да създавам разнообразни дизайни, според нуждите на конкретния проект.
В момента фокусът ми е насочен към реализирането на два силно лични и вдъхновяващи проекта. Първият е създаването на собствено дизайн студио. Процесът включва всичко - от изграждането на стратегия до самата визия , уебсайт и маркетиране. Вторият - “Книшка”, е проект, който носи специална емоционална стойност за мен. “Книшка” е посветен на детското творчество и въображение. Това е бранд, който превръща детските рисунки в авторски книги – като спомен, подарък или емоционално преживяване. Работя по цялостната му бранд идентичност, дизайна на продуктите и опаковките, комуникацията в социалните мрежи, а в момента подготвяме и уебсайта. Подробности за този проект можете да откриете в Instagram: @knishka.book. Вярвам, че предстоят наистина вълнуващи неща.
Кой е най-значимият проект за теб към момента?
-Въпреки, че всеки проект носи стойност и нови знания, като най-значим бих определила създаването на цялостната бранд идентичност на Chart Nomads – платформа за трейдъри с международен обхват. Това беше и първият проект, който ме насочи към стратегическия подход в дизайна и ми показа колко важно е да разбереш дълбоко историята, логиката и ценностите зад един бизнес, преди да ги превърнеш във визуален език. Тази сфера беше изключително непонятна за мен, но именно това предизвикателство ме подтикна да задавам точните въпроси и да търся отговорите, които да ми помогнат да изградя една визия, отразяваща същността на бранда. Работих по целия процес – от началната стратегия до визуалното изграждане и реалното прилагане на дизайна в различни формати. Определено Chart Nomads остава за мен проект с голямо значение не само заради мащаба и въздействието си, но и защото положи основите на начина, по който гледам на дизайна днес – като средство за създаване на смисъл, а не само на визия.
Има ли някакво ново предизвикателство, пред което си изправена?
-Предизвикателствата при мен никога не свършват, тъй като работата ми често изисква да излизам от ролята на дизайнер и да влизам в други, свързани с бизнес планиране, маркетинг, комуникация и управление на процеси. Както споменах, в момента най-голямото ми предизвикателство е работата по двата лични проекта, които развивам паралелно. Стремя се всичко да бъде издържано не само визуално, но и концептуално, така че да достигне до точните хора. Това е вълнуващ процес, който изисква сериозна отдаденост и постоянство, но именно в това се крие и смисълът за мен.
За автора
Силвия Златкова е журналист, член на Съюза на българските журналисти. Родена е в Плевен, с над 20-годишен опит и експертиза във водещи специализирани и бизнес издания от портфолиото на ГРАДЪТ Медиа Груп и най-влиятелното бизнес издание в България – в. „Капитал“, част от издателска група Икономедиа. Като кореспондент на Градът Медиа Груп за Северна България, през годините е носител на грамоти и отличия от общините Плевен, Ловеч и Дряново.
В периода 2016 г. – 2018 г. името ѝ се свързва с регионалните бизнес приложения на „Капитал Daily“, а през 2018 г. и със старта на новия проект на „Капитал“ и специалните издания от поредицата „Капитал Градове“ за Северна България: Плевен, Северозапада, Габрово, Севлиево, Велико Търново, Русе. В инвестиционните среди името ѝ е добре познато. През годините тя е инициатор и активно участва в организацията на редица събития за гилдиите в Плевен на архитекти, инженери и строители.
По нейна идея през 2019 г. за първи път в над 70-годишната история на списание „Архитектура“ се „ражда“ специален брой, посветен на Плевен и областта. Цялостната концепция и пълният му тематичен микс са нейно дело. През същата година инициира и реализира под патронажа на Община Плевен, с подкрепата на Областна администрация Плевен, КАБ, САБ единствената по рода и мащаба си специализирана изложба „реВизията на Севера – реализации от Плевен и региона“, като част от журналистически проект „реВизията на Севера“. За него тя е удостоена с годишната награда „Северно ехо“ за 2019 г. на Съюза на българските журналисти – Дружество Плевен и Община Плевен. 100-те най-знакови инвестиции за последните 20 години тя запечатва в луксозен календар за 2020 г.
Книгата „Плевен в XXI век“ надгражда изложбата и е част от журналистическия ѝ проект „реВизията на Севера“.
Максимата, която следва, е: „Искам, знам и мога“.
За графичния дизайнер
Лора Ралева е графичен дизайнер и бранд стратег, специализиран в изграждането на визуални идентичности, които не просто изглеждат добре, а носят смисъл и създават разпознаваемост. Съчетавайки креативност с аналитичен подход, тя помага на бизнеси и стартъпи да намерят своя визуален език и да изградят силно присъствие. В основата на нейната работа стои убеждението, че дизайнът е нещо повече от естетика – той е средство за комуникация, което предава послания. Затова всяка нейна визия е подчинена на стратегия, съобразена с ценностите и целите на бранда.
Сред професионалните предизвикателства, с които се е сблъсквала и успешно е разрешавала, е разпространената липса на идентичност в брандовете, която прави посланията им разпокъсани и трудно разпознаваеми от целевата аудитория. Тя помага на компаниите да изградят ясен, последователен и въздействащ визуален облик. Друго съществено предизвикателство е неясното послание – дори най- добрите идеи не винаги достигат до правилните хора, ако не са поднесени по разбираем и визуално привлекателен начин. Чрез стратегически структуриран дизайн Лора превежда концепциите на езика на визуалната комуникация, за да улесни връзката между брандовете и техните аудитории.
Липсата на професионално присъствие е още един проблем, който тя успешно решава. Независимо дали става въпрос за корпоративна идентичност, графично оформление или визуално съдържание за социални медии, Лора създава дизайни, които вдъхват доверие и оставят трайно впечатление.