Почти 6000 посещения на българския павилион във Венеция за месец
Близо 6000 души са посетили българския павилион на Венецианското архитектурно Биенале 2023 само за един месец. Броят на посетителите е впечатляващ и поради факта, че българският павилион не е разположен в основните локации Giardini и Arsenale. Той, като много други павилиони, се намира в самия град и по-конкретно в един от централните квартали на Венеция - Dorsoduro.
С оригиналната си идея „Образованието е придвижване от тъмнина към светлина“ и отличаваща се хореография с автентични мебели, българските архитекти са успели да привлекат през пространството на павилиона 5735 посетители само за месец. Много от тях са споделили мислите и реакциите, които предизвиква у тях представената тема. Сред тях се срещат както силни емоции , така и конструктивни предложения и мотивирани мнения.
Българският павилион е част от конгресния, културен център „Centro Culturale Don Orione Artigianelli“ и се намира в непосредствена близост до „Моста на Академията“ в центъра на града. Сградата е била манастир, построен през 15 век.
Входната зона е приемното пространство на изложбата. Това е мястото, където наблюдателите могат да надникнат и да се опитат да разберат мащаба на темата. Срещу входа има екстериорни изображения на всички 207 заснети училища. Тук е и връзката с външното пространство.
Училищната зона е централна за изложбата. Рамкирана е от принтирани завеси с интериора на училищата. В средата са поставени всички „артефакти“, предмети, транспортирани от училищата до Венеция. Те включват чинове, столове, библиотеки и др., поставени свободно в пространството.
Зоната за разговор е кулминацията или крайната точка на изложбата. По време на Биеналето се прожектират предварително заснети интервюта с хора, с преки наблюдения върху процесите на обезлюдяване, коментират се изоставените училища или какви биха били бъдещите възможности по обживяване на тези региони.
Градината към залата предоставя възможност на посетителите да се отпуснат и да разсъждават на спокойствие. В нея са разположение катерушки, също донесени от България.