Публично-частното партньорство и смесеното финансиране имат големи перспективи за градското развитие
Основните приоритети на София са метрото – третият метродиаметър, парковете и публичните пространства – предстои конкурс за градска част и за Борисовата градина от Орлов мост до Ловния парк, и санирането – в София има 250 хил. жилища в панелни сгради, което прави 40% от жилищата в града, в които живеят половината софиянци.
Предстои да бъдат предоставени на желаещите софиянци възстановената проектна документация на панелните сгради в София, което е съвсем безплатно и е резултат от работата на Столична община.
Това съобщи главният архитект на София Петър Диков по време на първия панел на форум "Градът" с модератор Таня Косева-Бошова, председател на Асоциацията на собствениците на бизнес сгради.
Ще фокусираме усилията си върху градовете като двигатели на растеж в рамките на ИПГВР с различни допустими дейности за подкрепа, изтъкна Димчо Димов, експерт от дирекция "Програмиране на регионалното развитие" в Министерството на регионалното развитие.
Интегрираните планове отговарят точно на изискванията на регламентите, която включва разнообрани дейности като социална – грижа за възрастни хора и деинституционализаиця, здравна, образователна инфраструктура, културен туризъм, пътна инфраструктура.
Интегрираните планове за градско развитие са предвидени за 67 града, към момента има разработени 36 плана. Вече се оценяват и преглеждат списъците със самите проекти.
За следващия програмен период ролята на местните власти е много повишена. 5% от ресурса ще бъде заделен за социалната инфраструктура.
ИПГВР са визонерски документ до 2020 г., но постигането на неговите цели може да бъде постигнато с различни инструменти, включително и със средствата на бизнеса. Градовете към момента са 67, становището на ЕК е те да се фокусират върху градовете двигатели – 39 на брой.
Взехме решение да редуцираме допустимите дейности за градовете от 4-ти тип, където няма да се изпълняват проекти за градски транспорт и спортни проекти.