Ежегодно поне 5% от площта на публичните сгради да се обновява енергийно

Най-малко 5% от общата разгъната застроена площ на всички сгради държавна собственост, използвани от държавната администрация, ежегодно ще трябва да предприемат мерки за подобряване на енергийните характеристики. Това е една от новите мерки на приетия от парламента Закон за енергийната ефективност. Друг нов момент в разработения закон
е възможността за издаване на сертификат на отделни части в сгради, в случай, че тези части имат различно предназначение.
За големи предприятия предстои енергийно обследване поне веднъж на всеки четири години.
Със закона е регламентиран начинът, по който ще се определи националната цел за енергийната ефективност за 2020 г., като за подпомагане нейното изпълнение се въвежда и цел за повишаване на енергийната ефективност при крайното потребление на енергия, която се разпределя като индивидуални цели между задължените лица.
Като такива са определени всички доставчици на горива и енергия на дребно, с изключение на доставчиците на горива за транспорта. За улесняване на задължените лица при изпълнение на индивидуалните им цели, се регламентира поетапното увеличение на новите годишни спестявания.
Дава се възможност да се отчитат мерки, изпълнени след 31 декември 2008 г., които продължават да действат до 31 декември 2020 г., мерки за повишаване на енергийната ефективност при преобразуването, преноса и/или разпределението на енергия и спестени количества енергия, постигнати в предходните 4 или следващите 3 години
Новият Закон за енергийната ефективност e разработен във връзка с транспониране разпоредбите на Директива 2012/27/ЕС относно енергийната ефективност.
Целта е разходите за енергия да бъдат оптимизирани чрез подобряване на енергийното потребление.