BuildinGreen: КАБ инициира разработване на платформа за сгради с нулева енергия

Като председател на Камара на архитектите в България (КАБ) отправям покана до всички браншови организации и Университета по архитектура, строителство и геодезия за организиране изработването на политическа архитектурна платформа за постигане на поставените от Европейкия парламент цели за проектиране на сгради с нулева енергия.
Това обяви арх. Петко Йовчев, председател на КАБ по време на Годишната конференция за устойчиво строителство и енергийна ефективност BuildinGreen.
Арх. Йовчев обяви тази инициатива публично, след като съобщи за подписано споразумение на 23 декември 2009 г. между Европейската комисия, Съвета на архитектите в Европа и Европейския парламент, на основа на което Съвета на архитектите в Европа се ангажира да подготви специалисти, с цел от 1 януари 2021 г. в ЕС да не се издават строителни разрешения на сгради, чиято консумация на енергия не е близка до нулата.
Под нулево енергийни сгради обикновено се разбира тези, при които консумираната от конвенционални източници енергия е нула.
По думите на председателя на камарата е необходимо и българската държава да се ангажира с този въпрос, а браншовите организации да инициират необходимостта всеки архитект да е абсолютно вещ в областта на устойчивото планиране и строителство.
Днес в България има сериозно неразбиране на устойчивото градоустройство, посочи също арх.Йовчев. Нашите градове се разраснаха прекомерно много.
Според него отрицателните тенденции от последно време се дължат на това, че градоустройството отиде в ръцете на хора, които даже не боравят с терминологията на устройственото планиране.
"Ние живеем в генномодифицирани градове, които нямат нищо общо с естественото развитие", коментира също председателят на КАБ.
Според него въпросите, които трябва да решим са два - как да направим така, че това, което сме построили да бъде подобрено и да имаме по-малко проблеми в бъдеще и второ – какво ще постигнем с новите проекти.
За тази цел трябва да анализираме добрите примери от миналото, каквито има, и да проучим кои неща от развитието на архитектурната история са ценни и полезни в областта на устойчивото развитие, коментира арх. Йовчев.