„От Витоша по-горещо няма!“
И не – това не са думи на пословичния шоп, който смятал, че река Искър и планината Витоша са най-величавите обекти, заслужаващи неговото обожание. Съвсем спокойно фразата би могла да излиза и от устата на един от най-големите урбанисти на Германия за ХХ век – Адолф Мюсман.
Сложил отпечатъка си върху градската среда на центрове като Бремен и Щутгарт, през 1934 година професор Мюсман получава задание от Софийската община да направи план за развитие на „широка София“. Германският архитект създава прогресивен проект, който вижда бъдещето на града в посока Витоша – неговата визия е, че град и планина трябва да се проникнат взаимно, а зоната, където двете стихии – цивилизация и природа - се засичат, е интерферентна точка, най-горещата зона на взаимодействие – зоната на бъдещето!
Мюсман е и първият, който заговаря за така наречените зелени клинове (или както е по-популярно да се наричат днес – линейни паркове) – природни коридори, които да свържат центъра на града с естествената зеленина на планината. Тази идея е актуална и до ден днешен в програмите на всеки кандидат за кмет на столицата, а най-логичното първо място, където „зелената връзка“ може да се получи сравнително бързо и лесно, е направлението НДК - Кучешки парк – Южен парк – Бoтаническа градина на БАН на Околовръстното – Черни връх (Витоша).
Проект: Жилищна сграда "Андезит"
Локация: кв. "Бояна", София
Инвеститор: AXXE Capital
Проект: "I/O архитекти"
Проект мениджър: SavantElBul