Шедьовър на арх. Наум Торбов
Сградата на Централните хали е дело на арх. Наум Торбов, един от най-изявените представители на романтизма в архитектурата. Проектът на арх. Торбов се характеризира с изключителна симетрия с подчертаване на основните оси на сградата.
Фасадите на Централни хали смесват архитектурните стиловете неовизантика и сецесион, така популярни в началото на ХХ век. В орнаментите са използвани актуалните за времето материали - гранитен цокъл, облицовка от варовик и керамика. Заради своята забележителна архитектура Централните хали получават статут на паметник на културата от национално значение през 1955 г.
Наум Торбов е роден през 1880 г. в с. Гопеш, Битолско. През 1904 г. завършва архитектура в Училището за изящни изкуства в Букурещ, Румъния. Работи в Министерството на обществените сгради, пътища и съобщенията, началник-отделение „Архитектура“ към Столичната община и като архитект на свободна практика. Проектира редица сгради в София и страната.
Харалампи Тачев е художникът, автор на декоративната украса на Централните хали. Роден е на през 1875 г. в Пловдив. Завършва първия випуск на Държавното рисувално училище (Национална художествена академия). През 1900 г. по препоръка на проф. Иван Мърквичка изработва герба на София. Тачев е създател на декоративната украса на редица емблематични за столицата и страната сгради.