
ЛАНД. АРХ. ДОБРОМИРА ЛУЛЧЕВА
СЪОСНОВАТЕЛ И УПРАВИТЕЛ НА
LANDSCAPE DESIGN STUDIO
Стойност на целия проект NV Tower: 102 млн. лв.
Стойност на ландшафт дизайна: 1 млн. лв.
Ландшафтна архитектура: Landscape Design Studio
Година на дизайн: 2017 - 2020
Година на изпълнение: 2018 - 2021
Тенденцията за екологични сгради и структури, които не само не вредят на околната среда, но и допринасят положително за екосистемите и помагат за ,,лекуването‘‘ на нарушените градски пейзажи, определено завладява света. Ако през изминалото десетилетие високите сгради, ,,облечени‘‘ с дървесна растителност, бяха по-скоро феномен, то днес се превръщат в архетип.
Биофилният дизайн е съвсем ново течение в архитектурата, което се основава на убеждението, че хората се нуждаят от връзка с природата. Терминът „биофилия“ се отнася до адаптирането или проектирането на сграда към околната среда, а не обратното. Значението на думата биофилия е любов към природата и според някои тя е липсващата част на устойчивия дизайн. Биофилният дизайн има за цел да създаде силни връзки между природата и човека, които имат благоприятно въздействие върху здравето, благосъстоянието и производителността, повишаване на креативността, намаляване на стреса. Примери за биофилни сгради има из целия свят, а вече и в България.
Идеята да се „хибридизират“ многоетажна сграда и дървесна растителност е напълно обоснована от архитектурна, градска, екологична и техническа гледна точка. Сградите – вертикални гори, определено се превръщат в модел за устойчива архитектура и метрополно залесяване, допринасящ за възстановяване на околната среда и градското биоразнообразие, без това да влияе на разширяването на града по територия. Това е модел на вертикално увеличаване на природата в града, който подпомага политиките за повторното залесяване и връща природата в големите градове.
Първият пример за вертикалнo озеленяване с дървета на многоетажна сграда в България се реализира в София. Високата 106 м сграда NV Tower приютява повече от 200 дървета и над 7000 растения от широка гама декоративни храсти, треви и цветя по своите 21 етажа. Макар и по-скромна по мащаб на озеленяването от подобни примери в Милано, Париж и Китай, сградата помага за изграждането на по-добър микроклимат в района, за повишаване на влажността във въздуха и за филтриране на праховите частици, които присъстват в градската среда. Чрез своята разнообразна дървесна и храстова растителност NV tower абсорбира 4 тона CO2 годишно и произвежда над 13 кг кислород на ден.