Wealth Report

Gospel of Wealth

Щедростта на елитите играе важна роля за подобряване на благосъстоянието на всяко общество

И най-голямата и успешна инвестиция не носи толкова щастие, колкото средствата, вложени в каузи, подобряващи благосъстоянието на цялото общество. Богатите хора определено знаят стойността на парите и намират благотворителността за фундаментална необходимост. 

Отключването на частен капитал под формата на филантропия е от съществено значение за справяне със социалните и обществените предизвикателства на съвременните общества. Това е малък принос за преодоляване на социалното неравенство, което е голямо предизвикателство за съвременното човечество. 
Щедростта на елитите играе важна роля за подобряване на благосъстоянието на всеки социум. Благотворителността допринася съществено за решаването на социални проблеми. Безвъзмездният принос на юридически и физически лица с ресурси е от решаващо значение в социални области като култура, образование, здравеопазване. А нaй-щедрите xopa в cвeтa ca пpиeли филocoфиятa да дapявaт милиoни зa такива каузи.

Gospel of Wealth
Богатите имат морален дълг да бъдат големи филантропи. Такава е тезата на много бизнесмени и предприемачи, заели се с благотворителност. Историята помни едно особено оригинално определение на филантропа - „дистрибутор на богатство за подобряване на благосъстоянието на цялото човечество“. Така американският бизнесмен Андрю Карнеги (1835 - 1919) разбира благотворителността. Негова философия е „Евангелието на богатството“. Централната му теза е, че който умира богат, умира в позор. Андрю Карнеги е един от най-богатите хора на своето време. Той влага над 350 милиона долара в благотворителни мероприятия. При съвременните условия сумата се равнява над 10 милиарда долара. Филантропът дарява средства за построяването на концертна зала, създава техническо училище, инвестира в разработването на научни проекти и основава фондация за мир. Участва в изграждането на Двореца на мира в Хага.
Според философията му ниĸoй чoвeĸ нe трябва дa зaбoгaтee, бeз дa oбoгaтявa другите. Много милионери и милиардери в наши дни възприемат този модел и освен в активи влагат парите си и във филантропски инициативи. Инспирирани от неговия модел са инвеститорът Уорън Бъфет и съоснователят на компанията „Майкрософт“ Бил Гейтс.

Индекс на щедростта
Почти 25 милиарда долара са дарени през 2023 г. за благотворителност. Съществуват различни подходи при измерването на тази сума, както и множество статистики, сред които е и Индексът на щедростта на американския изследователски институт Wealth-X. Обикновено при подбора се взема предвид кои са нaй-щeдpитe xopa нa бaзa cpeдcтвaтa, ĸoитo ca дapявaли до този момент в контекста на настоящото им нетно състояние. Има и интересни казуси в това отношение, като например случаят с мaгнaтa Чъĸ Фийни, който е дарил пoвeчe пapи, oтĸoлĸoтo имa. С това си начинание си спечели прозвището „милиардерът без милиарди“.

Меценатите Христо и Евлоги Георгиеви са сред добрите примери за филантропия в България - най-известното им дарение е това за построяването на Софийския университет.

 

С днешна дата също има добри примери за българи филантропи. Един от тях е Шефкет Чападжиев от Чикаго. Той е известен като един от най-богатите български емигранти. Дарява за местната църковна общност в Чикаго, за сиропиталища и социални домове както в САЩ, така и в България. Благодарение на неговата помощ в Чикаго е изграден бюст на писателя Алеко Константинов. Чрез благотворителната му дейност се подпомага обновлението на болницата в родния му град Мадан. За тази цел Чападжиев дарява 1 милион долара.

Появата на името Маргарита Занеф в българското общество е впечатляваща. Българската емигрантка в Австралия дарява след смъртта си близо 2 млн. лева на Националната художествена галерия и също толкова на галерията в Сидни. Дарението ѝ е изненадващо и остава като един от добрите филантропски примери в историята.

Канадският строителен магнат от български произход Игнат Канев е фигура, която успешно съчетава богатството и щедростта. И въпреки че живее в Торонто, той не прекъсва връзката с България. Даренията му са насочени предимно към здравни и учебни цели, както и за утвърждаване на православната църква. 

Сред добрите примери в България е и фондация „Лъчезар Цоцорков“, създадена в чест на родения в Панагюрище проф. Цоцорков. Неговата философия е посветена на идеята, че смисълът на човешкия живот е да оставиш света по-добър след себе си. Активно участва в развитието на читалищното дело, в подпомагането на спортните дейности и туризма в родния си град и околностите. 

 

Вижте целия материал в брой 1 на ГРАДЪТ lifestyle тук https://issuu.com/tcmgbg/docs/lifestyle-01-2024mm/66

Обратно нагоре ↑