И най-голямата и успешна инвестиция не носи толкова щастие, колкото средствата, вложени в каузи, подобряващи благосъстоянието на цялото общество. Богатите хора определено знаят стойността на парите и намират благотворителността за фундаментална необходимост.
Отключването на частен капитал под формата на филантропия е от съществено значение за справяне със социалните и обществените предизвикателства на съвременните общества. Това е малък принос за преодоляване на социалното неравенство, което е голямо предизвикателство за съвременното човечество.
Щедростта на елитите играе важна роля за подобряване на благосъстоянието на всеки социум. Благотворителността допринася съществено за решаването на социални проблеми. Безвъзмездният принос на юридически и физически лица с ресурси е от решаващо значение в социални области като култура, образование, здравеопазване. А нaй-щедрите xopa в cвeтa ca пpиeли филocoфиятa да дapявaт милиoни зa такива каузи.
Gospel of Wealth
Богатите имат морален дълг да бъдат големи филантропи. Такава е тезата на много бизнесмени и предприемачи, заели се с благотворителност. Историята помни едно особено оригинално определение на филантропа - „дистрибутор на богатство за подобряване на благосъстоянието на цялото човечество“. Така американският бизнесмен Андрю Карнеги (1835 - 1919) разбира благотворителността. Негова философия е „Евангелието на богатството“. Централната му теза е, че който умира богат, умира в позор. Андрю Карнеги е един от най-богатите хора на своето време. Той влага над 350 милиона долара в благотворителни мероприятия. При съвременните условия сумата се равнява над 10 милиарда долара. Филантропът дарява средства за построяването на концертна зала, създава техническо училище, инвестира в разработването на научни проекти и основава фондация за мир. Участва в изграждането на Двореца на мира в Хага.
Според философията му ниĸoй чoвeĸ нe трябва дa зaбoгaтee, бeз дa oбoгaтявa другите. Много милионери и милиардери в наши дни възприемат този модел и освен в активи влагат парите си и във филантропски инициативи. Инспирирани от неговия модел са инвеститорът Уорън Бъфет и съоснователят на компанията „Майкрософт“ Бил Гейтс.
Индекс на щедростта
Почти 25 милиарда долара са дарени през 2023 г. за благотворителност. Съществуват различни подходи при измерването на тази сума, както и множество статистики, сред които е и Индексът на щедростта на американския изследователски институт Wealth-X. Обикновено при подбора се взема предвид кои са нaй-щeдpитe xopa нa бaзa cpeдcтвaтa, ĸoитo ca дapявaли до този момент в контекста на настоящото им нетно състояние. Има и интересни казуси в това отношение, като например случаят с мaгнaтa Чъĸ Фийни, който е дарил пoвeчe пapи, oтĸoлĸoтo имa. С това си начинание си спечели прозвището „милиардерът без милиарди“.
Андрю Карнеги дарява 1,5 млн. долара за двореца на мира в Хага, където се помещава международният наказателен съд.
Уорън Бъфет е американски бизнес магнат, инвеститор и филантроп. Считан е за един от най-влиятелните инвеститори на финансовите пазари. Често е наричан Оракула от Омаха поради неговия инвестиционен нюх. През целия си живот Уорън Бъфет е дарил 56,7 милиарда долара. Даренията на изпълнителния директор на Berkshire Hathaway са насочени към области като здравеопазване и намаляване на бедността. Нетното богатство на 93-годишния Бъфет възлиза на 131 млрд. долара.
Когато през 2020 г. Бил Гейтс обяви, че се оттегля от борда на Microsoft, светът бе шокиран. Милиардерът посочи, че ще се отдаде на филантропия и ще отделя голяма част от времето си на фондация „Бил и Мелинда Гейтс“. Двамата са дарили общо 42.5 милиарда долара, като фокусът им отново е насочен към подобряване на здравеопазването и справяне на проблеми, свързани с бедността. През юни Мелинда Гейтс обяви, че напуска поста си като съпредседател на фондацията, но ще продължи филантропската си дейност. Бил Гейтс притежава 125 милиарда долара, а нетното състояние на Мелинда Гейтс е 10.6 милиарда долара.
93-годишният основател на хедж фонд Джордж Сорос е дал за благотворителност през целия си живот 21 милиарда долара, като даренията му са насочени към опазване на демокрацията и правата на човека. Милиардерът и филантроп подпомага дейности, свързани с образованието. Последните му инициативи са свързани със създаването на мрежа от университети, която по думите му цели „да спре ерозията на гражданските общества“. Нетното състояние на Сорос възлиза на 6,7 млрд. долара.
82-годишният основател на компанията за финансови данни и медийни услуги Bloomberg LP Майкъл Блумбърг дарява 3 млрд. долара през 2023 г. През целия си живот Блумбърг е дал за благотворителност 17,4 млрд. долара за каузи, насочени към изменението на климата, здравеопазването и образованието. Според медийния магнат целта на филантропите е да помагат на страните да се развиват. Според него благодарение на подобна външна помощ вече се вижда ясно прогресът на държави като Мексико и Бразилия. Нетното състояние на Майкъл Блумбърг възлиза на 96,3 млрд. долара.
Maĸeнзи Cĸoт ce нapeди cpeд нaй-бoгaтитe дами в света, cлeд ĸaтo ce paздели c милиapдepа Джeф Бeзoc. Тогава Скот пoe aнгaжимeнт пoнe пoлoвинaтa oт бoгaтcтвoтo ѝ дa бъдe дapeнo зa благотворителност. Маккензи Скот дарява 2,15 млрд. долара само през 2023 г. на общо 360 групи в 35 американски щата плюс общности в Бразилия и Индия. Дарителската сума на Скот досега наброява 16,58 млрд. долара, като средствата са насочени към икономическото, расовото и половото равенство. Нетното състояние на дамата филантроп възлиза на 35,3 млрд. долара.
Американският математик Джим Саймънс насочва дейността си към образователните общности. Милиардерът често спонсорира учители по математика, информатика и точни науки. Заедно със съпругата си Мерилин основават фондация в подкрепа на преподаватели. През 2023 г. Джим и Мерилин Саймънс обещават да вложат 500 млн. долара за седем години чрез благотворителност в един от държавните университети в Ню Йорк. Двойката има дарения през целия си живот в размер на 6,03 млрд. долара, като средствата им са насочени към фундаменталните науки и математиката. Нетното им състояние възлиза на 30,7 млрд. долара.
Много милиардери насочват даренията си към областта на математиката и информатиката и спонсорират университети в тази област.
Откакто се захващат с филантропия, Марк Зукърбърг и Присила Чан реализират дарения в размер на 4,5 млрд. долара. Филантропската дейност на главния изпълнителен директор на Meta и съпругата му е насочена към сферите на науката и образованието и към здравни инициативи. Основният фокус на съвместната им организация Chan Zuckerberg Initiative е индивидуалното обучение, лечението на болести, свързването на хората и изграждането на силни общности. Нетното състояние на двойката е 165 млрд. долара.
В България добрите примери на съвременни филантропи, изграждащи университети, музеи, училища, са по-малобройни и не толкова мащабни. Същевременно историята помни такива инициативи. Дарителството на братята Евлоги и Христо Георгиеви е безспорно една от тях. Едва ли има някой, който не знае историята на меценатите, завещали всичко на България. Освен за болници и училища Христо и Евлоги Георгиеви даряват безвъзмездно средства за постояването на първия български университет.
Димитър Кудоглу също остава известен със своята благотворителност. Българският търговец на тютюн е един от най-големите дарители в историята ни в области като здравеопазване и култура. От 1919 до 1926 г. сумата, използвана от Димитър Кудоглу за благотворителност, достига 2 500 000 лева. Учредява Дом за благотворителност и народно здраве.
Българският стопански и просветен деец Васил Априлов е един от най-известните благодетели в България. Фигурата му е водеща за развитието на българската наука през XIX век. Априлов открива в родния си град първото взаимно училище изцяло с преподаване на български език - Априловската гимназия в Габрово, с което се поставят основите на светското образование в страната.
Меценатите Христо и Евлоги Георгиеви са сред добрите примери за филантропия в България - най-известното им дарение е това за построяването на Софийския университет.
С днешна дата също има добри примери за българи филантропи. Един от тях е Шефкет Чападжиев от Чикаго. Той е известен като един от най-богатите български емигранти. Дарява за местната църковна общност в Чикаго, за сиропиталища и социални домове както в САЩ, така и в България. Благодарение на неговата помощ в Чикаго е изграден бюст на писателя Алеко Константинов. Чрез благотворителната му дейност се подпомага обновлението на болницата в родния му град Мадан. За тази цел Чападжиев дарява 1 милион долара.
Появата на името Маргарита Занеф в българското общество е впечатляваща. Българската емигрантка в Австралия дарява след смъртта си близо 2 млн. лева на Националната художествена галерия и също толкова на галерията в Сидни. Дарението ѝ е изненадващо и остава като един от добрите филантропски примери в историята.
Канадският строителен магнат от български произход Игнат Канев е фигура, която успешно съчетава богатството и щедростта. И въпреки че живее в Торонто, той не прекъсва връзката с България. Даренията му са насочени предимно към здравни и учебни цели, както и за утвърждаване на православната църква.
Сред добрите примери в България е и фондация „Лъчезар Цоцорков“, създадена в чест на родения в Панагюрище проф. Цоцорков. Неговата философия е посветена на идеята, че смисълът на човешкия живот е да оставиш света по-добър след себе си. Активно участва в развитието на читалищното дело, в подпомагането на спортните дейности и туризма в родния си град и околностите.
Вижте целия материал в брой 1 на ГРАДЪТ lifestyle тук https://issuu.com/tcmgbg/docs/lifestyle-01-2024mm/66