Wealth Report

Блясъкът на луксозните инвестиции
 

Броят на богатите с нетно състояние над 30 млн. долара в света се увеличава пропорционално на инвеститорските намерения

Огромни колекции изкуство и картини, диаманти, часовници, луксозни имоти и скъпи автомобили – това са малка част от активите, в които най-богатите хора влагат парите си.
Къде и защо съхраняват средствата си инвеститорите с висок стандарт на живот отговаря „The Wealth Report“ на Knight Frank, който описва тенденциите в инвеститорските навици на пазарните играчи с най-многобройни активи в портфейлите си.

Поколенчески нагласи, AI и ESG

Време е за промяна. Така в световен мащаб се обяснява обратът в инвеститорските настроения, продиктуван от няколко водещи фактора – зелената трансформация, AI и смяната на поколенческите нагласи. Различните визии водят и до преобръщане на пазарите. Неслучайно поколението Z се откроява като най-уверено по отношение на трупане на богатство. В рамките на около две десетилетия се очаква засилен трансфер на активи от така нареченото мълчаливо поколение и бейби бумърите към по-младите поколения.
В същото време въглеродният отпечатък застава във фокуса на богатите, когато се насочват към инвестиционно решение. Вълната от вложения в AI се превърна в повратна точка за фондовите пазари. А рекордните инвестиции в технологии, продиктувани от апетита на по-младото поколение, променят инвеститорските навици.

Ценова динамика

Инвестициите в луксозни стоки отбелязват рекорд. И представянето на аукционните къщи го доказва. При някои популярни активи се наблюдава корекция в цените в посока надолу. Такива са например редките бутилки уиски, колекционерското вино и луксозните чанти. В момента най-скъпата бутилка вино, в която е инвестирано някога, е на цена $0.28 млн., а при редките уискита стойността достига $2.7 млн.

Luxury Investment Index

Въпреки рекордните индивидуални продажби през миналата година, резкият ръст на възвръщаемостта на финансовите пазари допринесе за промяната в разпределението на средствата в инвеститорското портфолио. Това повлия и върху стойността на луксозните активи. Knight Frank Luxury Investment Index отбеляза спад с 1% на годишна база. Намаление се наблюдава при стойността на активи като редки уиски бутилки (-9%), класически автомобили (-6%), дамски чанти (-4%) и колекционерска мебел (-2%). Други активи обаче компенсират спада. Цените растат в сегментите изкуство (+11%), бижута (+8%) и часовници (+5%), което доказва афинитет на богатите инвеститори към този клас активи. 

Числото на богатството

Броят на богатите с нетно състояние над 30 млн. долара в света се увеличава. Ако се съсредоточим по континентално разпределение, най-голям е ръстът на богатите в Северна Америка (7.2%). Следват Близкият изток (6.2%) и Африка (3.8%). Само в Латинска Америка се наблюдава обратна тенденция. Броят на инвеститорите с най-многобройни средства намалява с 3.6%.
Разгледано по ключови страни, Турция води в класацията с ръст 9.7%, следвана от САЩ със 7.9%, Индия (6.1%), Южна Корея (5.6%) и Швейцария (5.2%).

Азия – върхът на богатството

Следващите 5 години за трупащите богатство по света предстои да бъдат особено интензивни. И азиатският фронт набира сериозна скорост. Очаква се до 2028 г. заможното население на континента да расте с по-бързи темпове от всеки друг регион по света. Според очакванията богатите инвеститори от Хонконг и Сингапур ще заемат челните позиции.
Сингапур постига успех в привличането на финансови активи от Индонезия, Тайланд, Малайзия и Виетнам, докато Хонконг винаги ще бъде доминиращ център за богатство, натрупано в континентален Китай.

Инвеститорски навици

Картината очертава тенденциите при навиците на богатите, а именно взискателност към актива и особено внимание към волатилността на подпазарите. Представителите на „Клуб 1%“ влагат средствата си дългосрочно и диверсифицирано. Богатите си позволяват инвестиции в по-неликвидни инструменти като произведения на изкуството и се възползват от по-пасивни доходи като лихви и дивиденти.

Луксозни имоти

Имотът е най-сигурната инвестиция. И богатите хора определено знаят това. Ако разгледаме поведението на частните инвеститори на пазара, то най-предпочитаните активи са жилищните. Спадът на лихвените проценти се превръща в зелена лампа за търсещите свеж капитал. А купувачите от Близкия изток и Азия заемат водеща позиция. Хората с нетно състояние над 30 млн. долара се увеличават в световен мащаб, а около една пета от тях планират да купуват имоти през 2024 г.

Произведения на изкуството

Изящните произведения и декоративните предмети от висок клас стоят във фокуса на инвеститорите. Изкуството представлява по-малък процент от портфейлите на най-богатите, но по традиция арт произведенията са най-скъпите активи. Така картина на Пикасо се превърна в най-високо оценената за годината, като бе продадена на търг за $139 млн.

Collectible design

Високият клас мебелно обзавеждане е сред активите, при чиито цени авторите на доклада отбелязват спад. Това не попречи на Sotheby’s да продаде на аукцион изискан стол от колекцията на кралица Мария-Антоанет за $2.8 млн. Все пак подобни артикули остават желани сред по-опитното поколение инвеститори, докато младите представители на групата на най-богатите в света се насочват към различен клас активи с колекционерска стойност. Луксозните мебели и бутиковите елементи от обзавеждането обикновено заемат мястото на трофей в колекциите на богатите. От винтиж и класика обаче в последните години секторът вече се ориентира и към нови автори. 

 

 

Колекционерски автомобили

$51.7 млн. – това е цената на най-луксозния автомобил, спечелен на аукцион през миналата година. Най-скъпото Ferrari, продавано някога, е 330 LM/250 GTO и е произведено през 1962 г. Луксозното возило определено е доказателство за интереса на най-богатите да инвестират във високите скорости.

Часовници, бижута и скъпоценни камъни

Часовниците и бижутата са сред най-предпочитаните за инвестиция луксозни стоки. През 2023 г. модел на Patek Philippe бе продаден за $8.5 млн., докато двата най-скъпи диаманта възлизат общо на $78.6 м. Изяществото на най-скъпия диамант пък струва $43.8 млн. Обвитият в мистерия пръстен с Bleu Royal диамант e един от най-редките яркосини скъпоценни камъни в света. Бижуто блести със 17.61 карата и през 2023 г. разби ценовите рекорди.

Очакванията на богатите

Очакванията на богатите са, че през тази година в световен мащаб частният капитал ще остане активен. Жилищният сектор ще се радва на динамика и ще привлече най-голямо търсене през 2024 г. Прогнозите обаче невинаги са категорични, тъй като инвеститорските намерения не гарантират реализиране на транзакции. Факторите в това отношение са няколко - налично предлагане, размер на пазара и конкуренция.

Снимки: iStock

Обратно нагоре ↑