Създаване на идеен проект за обновяване на 123-то СОУ в София

Задачата на обучаващите се по тази тема е да разработят идеен проект за обновяване на 123-то СОУ "Стефан Стамболов" в София. За целта те трябва да проучат добри световни и български примери, които да им помогнат при проектирането. Участниците в проекта на "Академия Градът" "Иновативни решения за осигуряване на по-добра работна среда в училище" и техните ментори арх. Руси Делев, инж. Роман Бацаров ("Кнауф АМФ") и инж. Ивайло Христев ("Стивокс") посетиха Езиково училище "Дорис Тенеди" – отличен български пример за съвременно училище. Те бяха посрещнати от г-жа Теодора Димитрова, управител на училището, която им разказа подробно за неговото проектиране и изграждане и им показа всички функционални зони на сградата.
Проектът
Студентите трябва да разработят идеен проект за реновиране на реално съществуващо училище. Във фокуса на задачата са основните функционални зони – класна стая, спортна зала, басейн, комуникационни пътища. Целта е да бъде представено иновативно решение за подобряване на работната среда, повишаване ефективността и качеството на обучение. Участниците ще изучат подробно конкретната сграда и заобикалящата я среда.
Езиково училище "Дорис Тенеди"
не е традиционното българско училище. То е проектирано по модел на модерните западни училища и прилича по-скоро на разчупена, раздвижена къща. Характерни за него са светлите, приветливи пространства и балансираната цветова гама. Интерес за участниците представляваха различните функционално обособени зони, които покриват всички нужди за образователното, творческото и спортното развитие на учениците. Училището разполага с два компютърни кабинета, кабинети по естествени науки, езикови кабинети, видеозали, мултимедийна зала, кабинет по изобразително изкуство, библиотека, физкултурен салон, закрит плувен басейн, зала за бойни изкуства и фитнес, хореографска зала, тенис корт и футболно игрище с най-модерни европейски настилки, зелени площи за игри, помещения за отдих и хранене, атриум, лекарски и логопедичен кабинет. То е носител на приза "Сграда на годината 2010" в категория "Сгради наука, образование и спорт"
Англо-американското училище
Фасилити мениджърът на Англо-американското училище г-н Тодор Тодоров показа на участниците в темата за училищата на бъдещето още един отличен пример за българско училище, осигуряващо оптимални условия за работа както на учениците, така и на преподавателите. Участниците и менторите успяха да видят съвременна архитектура, съобразена изцяло с особеностите на околния ландшафт и редица елементи на екологичен дизайн.
Англо-американското училище е единственото училище в Централна и Източна Европа, сертифицирано по LEED на ниво "злато". То е и едно от трите училища извън САЩ, получили такова признание от Американския съвет за зелено строителство (USGBC). Учебното заведение разполага с огромни зелени площи, включително зелен покрив, модерна спортна зала, отлично оборудвани лаборатории по естествени науки и химия, просторна библиотека, музикална зала, амфитеатър и др. На територията на училището са разположени енергоспестяващи съоръжения, базирани на възобновяеми източници. Налице е пълен воден цикъл и пречиствателна станция за отпадни води. Англо-американското училище печели първо място в категория "Сгради Образование" на "Сграда на годината 2012".
Участници
1. Димитрина Николаева Иванова - УАСГ, специалност "Архитектура" - пети курс |
Ментори
1. Инж. Ивайло Христев, "Стивокс" |