Проекти за градско развитие съживяват бургаската икономика
Супер Бургас, проектът за изграждането на многофункционален обществен център на мястото на част от територията на пристанището, ще се превърне в най-мощния двигател на развитието на града.
Това стана ясно на конфренцията за устойчиво градско развитие BalREc – Бургас, която се проведе днес.
Супер Бургас предвижда регенериране и интегриране в града на територия от около 400 декара, разположена между морската градина, пристанището. Тя включва още автогара "Юг" и жп гарата.
Сам по себе си проектът е възможност да се изгради пробив от центъра към морето, с което да се подобри туристическият облик на Бургас – главна цел на разработвания в момента общ устройствен план. Заради възможностите да се изгради и морска гара той става и елемент от системата за интегриран градски транспорт.
Изпълнителният директор на дружеството "Зона за обществен достъп – Бургас" Павел Маринов каза, че проектът ще се направи така, че да дообогати услугите и функциите на града. Предвижда се изграждането на кей за круизни кораби, изложбен център и други съоръжения. Те ще бъдат допълнени от офис сгради, търговски център и зони за спорт и почивка.
"Зона за обществен достъп – Бургас" АД е собственик на терена. В капитала на дружеството участват дружествата, които експлоатират железопътната и пристанищната инфраструктура, и общината.
"Тази инвестиция промотира нова тенденция в градоустройственото планиране в България", посочи арх. Петко Йовчев, председател на Камарата на архитектите в България.
Според експертите концентрацията на дейности е крайъгълен камък на устойчивото градоустройствено развитие.
Проекти като този могат да бъдат финансирани частнично по Оперативна програма регионално развитие. Снежина Славчева, заместник главен директор на дирекция "Програмиране на регионалното развитие" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, посочи, че предстои отварянето на схема за финансиране на интегрирани планове за градско развитие по Оперативна програма "Регионално развитие". 45.4 милиона лева са предвидени за изработване на планови документи, които ще обединят предвижданията на устройствените планове и секторните политики на общините.
Това не може да стане, преди да са готови градоустройствените планове. "Без устройствени схеми и планове няма да може да се насочат правилно инвестициите", коментира арх. Петко Йовчев, председател на КАБ. По неговите думи, ако липсва адекватно планиране, може отново да се стигне до разхищение на средства или хаотични инвестиции.
Арх. Белин Моллов, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството, посочи, че за да донесе успех интегрираното планиране и да насърчи икономическото и социалното развитие на регионите, трябва да бъде изработена Националната комплексна устройствена схема, регионални устройствени схеми и териториални плановете от по-нисък ранг.
Трябва да се направи анализ на идеите (които са страшно много), заложени в общите устройствени планове и плановете за развитие, да се прецени кои от тях ще донесат бърза възвръщаемост, и те да бъдат приоритетизирани, коментира арх. Моллов.
Конференцията представи представи новия общ устройствен план на Бургас и приоритетните проекти на общината, свързани с инфраструктурата, обществения транспорт, енергийната ефективност, както и развитието на пристанището. Българо-американската кредитна банка представи възможностите за финансиране на проекти за енергийна ефективност и възобновяеми източници на енергия.