Всички сгради в София ще бъдат визуализирани в кадастралната система
Всички сгради - построени, в процес на строителство и дори съборени, ще бъдат визуализирани по подходящ начин в кадастрастралната система "Софкад".
Това ще бъде направено чрез разработване на електронен регистър, което се предвижда по проект за повишаване на качеството на административното обслужване в направление "Архитектура и градоустройство" на Столична община.
Припомняме, проектът е финансиран в размер на 403 430 лева по Оперативна програма "Административен капацитет".
Започва разработването на софтуера, който включва модул за въвеждане на сградите, за търсене, както и експериментална част, съобщи инж. Людмила Вакадинова, началник-отдел "Собственост" в ГИС – София. Дружеството е спечелило обществената поръчка за изготвяне на софтуера по проекта.
Програмата ще предоставя информация за всички видове сгради и линейни обекти. Обектите ще могат да бъдат инеднифицирани по данни за кадастър – стар и нов, по адрес, по регулация и документи в архитектурния архив.
Досега всички инвестиционни проекти се съхраняват в направление НАГ на хартиен носител в папки. Предстои като първи етап в електронния регистър да се цифровизират данните от около 3000 папки.
Срокът на изпълнение на приоритетите по проекта е 18 месеца. Специфична цел е да бъде създаден електронен регистър, насочен към гражданите и бизнеса от СО, който да е защитен от амортизация и унищожаване. След приключването на проекта тази информационна система ще продължи да съществува и да се доизгражда.
Едно от най-важните предимсва ще бъде осигуряване на облекчен достъп до архитектурната документация. По този начин служителите на Дирекция "Административна" ще могат да проверяват информацията по електронен път, без да се налага гражданите и представителите на бизнеса да чакат на опашки за обслужване.
Новата система ще спестява време, като данните в нея ще бъдат архивирани и обновявани в реално време.
Реализацията на проекта ще позволи повишаване на капацитета на администрацията за обслужване на потребителите, чрез цифровизация на съществуващата документация и съответно модернизиране и бързина на работните процеси.
Проектът е разработен със съдействието на Сдружение "Експертна Подкрепа".