Петър Диков: Общият план на София регламентира тенденции
Общият план не създава модел, той регулира тенденции – като потиска негативните и подпомага положителните и създава възможности за развитие на града. Това каза главният архитект на София Петър Диков.
Той взе участие в заключителната конференция "Преосмисляне на урбанистичното знание", която е част от проект C20 "Арена на урбанистичното знание" по междуправителствената програма за европейско научно и технологично сътрудничество CОST.
Арх. Диков участва в дискусия по въпроси, свързани с устройственото планиране, общия устройствен план на София и приоритетните задачи пред градската управа и представи проведения конкурс за вторичен градски център на София в местността Къро, завършил тази пролет с първа награда за проекта на френския архитект Доминик Перо.
Общият устройствен план е стабилен в това, което поставя като възможности за развитие на града и в този смисъл е коректен по отношение на инвеститорите – български и чуждестранни, посочи арх. Диков.
По думите му това е един от начините да се предпазим от корупция.
Необходимо е да има стабилен план, защото дава възможност за подготовка и на проекти по програмите на Европийския съюз.
Промени на плана са възможни, но те стават в процедурата на неговото създаване.
Общият устройствен план дава възможност за преструктуриране на бивши производствени зони, които се намират в близост с главния градски център и жилищни комплекси. Въпросът кога ще стане това не може да бъде даден с плана, посочи тлавният архитект.
По думите му съществен проблем за реализирането им се оказва собствеността. Бившите производствени зони са били държавни при социализма, а сега се появява частна собственост след проведена приватизация и реституция.
Теренът в местността Къро, предложен за вторичен градски център с идея за развитие на правителствен център е подходящ, защото е консолидиран и има един собственик в лицето на държавата, посочи също Диков.
От гледна точка на проведения конкурс главния архитект подчерта, че значението му е важно за съизмерването на българската архитектура и устройствено планиране със световните имена в архитектурата.
Програмата на заключителната конференция ще продължи с презентации и доклади на на 13 и 14 ноември в хотел "Хилтън".