7000 души дневно ще приема ски център "Алеко" по новия план

Лошо състояние на ски влековете, неподходящо обвързване със ски-център "Алеко" и използване на съоръженията, отвеждане на отпадъчни води в септични ями, едностранчиво развита инженерна инфраструктура, замърсяване на повърхностни и подпочвени води, лошо състояние на канализацията и липса на атрактивен и комплексен туристически продукт.
Всичко това характеризира настоящото състояние на туристическите бази и съоръжения на планината Витоша, сочи докладът за Екологична оценка на специализиран устройствен план на туристическа и ски зона "Алеко".
Докладът бе представен на обществено обсъждане на 14 юли от Катя Гюлеметова, ръководител на екипа, изготвил оценката.
Възложител на плана е "Витоша ски" АД, автор на проекта е екип с ръководител арх. Емил Леков от фирма "ИВИС – проектиране и дизайн".
От името на големите български спортисти и Българския олимпийски комитет Мария Гроздева прочете декларация: "Ние заставаме категорично зад инициативите, които ще върнат децата, младите хора и всички софиянци към планината. Случващото се на Витоша ще е добър пример за инвестиране в инфраструктура и създаване на предпоставки за масов спорт и изграждане на бъдещи олимпийски шампиони. Без инфраструктура и материална база просто няма как дори и да мечтаем за добри постижения в спорта". |
Най-сериозен е проблемът с отпадъчните води на територията и няма друг начин този проблем да се реши освен чрез плана, каза Гюлеметова. Необходима е реконструкция и подмяна всички водопреносни съоръжения. Затова се предвиждат пет локални пречиствателни станции.
Друг проблем е липсата на законово регламентирани санитарно-охранителни зони на водните източници, затова е определена превантивна мярка.
От общата територия 9.5% са земи с пътища или изградени върху тях сгради, над 7.5% са ерозирали почви, всички земи с изсечени гори са също с потенциална опасност да ерозират, посочи експертът.
Екооценката предлага 69 мерки към различните фази на проектиране, както при екплоатацията, с които да се осигури контрол.
Туристическа и ски зона "Алеко" от природен парк "Витоша" заема част от северните склонове на планината и включва два от възловите изходни пунктове на София към планината Витоша.
С плана се предвижда запазване на съществуващи писти и трасета.
По думите на арх. Емил Леков провеждането на нова организация и подбор на съоръженията за създаване на спортно-туристически център "Алеко" са напълно съобразени с предвижданият на плана за управление на парк Витоша, приет преди четири години.
Общо 9000 души е максималният капацитет на територията, независимо от състоянието. Планът предвижда за зимно ползване около 7000 души.
Основанията за разработване на специализирания подробен устройствен план са чл.7 от Закона за устройство и застрояване на Столична община, където се посочва, че устройството на природен прак "Витоша" се осъществява съгласно план за управление на парка и въз основа на подробни устройствени планове.
Те трябва да са изготвени на базата на плана за управление.
Основание за изготвяне на плана е и чл.111 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), където се посочва, че за защитени територии могат да бъдат разработвани специализирани подробни устройствени планове.
Плановото задание е одобрено от експертен съвет на дирекция "Направление архитектура и градоустройство" към Столична община. След съгласуване с Министерство на околната среда и водите е разработена и Екологичната оценка и оценка за съвместимост.
Специализираният устройствен план предвижда обособяване на три зони за обслужване на снежните полета при различни климатични условия – висока около Черни връх, средна зона "Стената" и ниска - до хотел "Простор" и началото на писта "Витошко Лале 1", както и до междинната станция на лифт "Драгалевци".
В общия устройствен плана на София Витоша е един от елементите на зелената система. Направено е подробно обвързване с мрежите на електроснабдителната, водопреносната и канализационна мрежа на София, посочи арх. Леков.
По отношение на туристически център "Алеко" планът не допуска разширяване на застроената площ и увеличаване на легловата база, а насърчава само реконструкция и модернизация на сградите и съоръженията с цел повишаване на категорията и ниво на обслужване.
Предвижда се рехабилитиране на цялата система от влекове. Предлага се и създаването на учебен център.
От общинското предприятие "Софпроект – ОГП", основен автор на проекта за общ устройствен план, заявиха за вестник "Строителство градът", че специализираният план не е съгласуван с тях.
От коалиция "За да остане природа в България" смятат, че заради новата ски-зона в Природен парк Витоша ще бъдат увеличени най-малко 7 пъти площите на ски пистите.