Рисковите проекти от ОПРР са за здравна инфраструктура и интегрираните планове

Четири основни предизвикателства стоят пред общините и Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2013 година. Това заяви строителният министър Лиляна Павлова пред годишната среща на Националното сдружение на общините в Пловдив.
Пред представителите на местните власти тя направи преглед на изпълнението на оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г. и запозна кметовете с научените уроци и предизвикателствата от изпълнението на програмата през първия период.
Като най-успешни проекти тя посочи обновените сгради на училища и детски градини и подобрената среда в редица български градове. Надяваме се такъв да бъде и този за обновяване на българските домове, допълни министър Павлова.
Изпълнението на проектите за подобряване състоянието на здравна инфраструктура и разработването на интегрираните планове за градско развитие, тя определи като рискови, заради забавеното провеждане на процедурите. Като такива министър Павлова определи и тези за интегриран градски транспорт и провеждане на иновативни културни събития.
За 2013 г. министър Павлова посочи четири основни предизвикателства, които стоят пред общините и ресорното министерство.
Следващата година е ключова за нас, тъй като трябва да обединим усилията си на 100% да договорим проектите по ОПРР. Целта ни е 3.131 млрд. лв. да останат в България, посочи тя.
Второто много важно предизвикателство за 2013 г. са разплащанията. Не можем да се делим на "ние - МРРБ" и "вие – общините", а трябва да работим така, че да успеем да разплатим 1 млрд. лв. Затова днес отделяме половин ден да се фокусираме върху проблемите и да ги преодолеем, допълни министър Павлова.
Другото предизвикателство според нея е програмирането за новия програмен период 2014-2020 г. и преговорите за ресурса за него. Най-силният ни аргумент в тази насока е успешното приключване на проектите от настоящата финансова рамка. На мен лично ми се иска да получим по-голям ресурс по програмата, отколкото имаме сега на базата на успешно реализирани проекти и подготвени такива за изпълнение през 2014-2020 г., каза още тя.
Четвъртото предизвикателство за 2013 г. е определено от предстоящите избори. Догодина не трябва да допускаме да забавим темпото, тъй като заради посочените три предизвикателства тя е особено важна за нас, каза министър Павлова.
Пред кметовете министър Павлова представи анализ на сключените досега договори по ОПРР на обща стойност около 2 млрд. лв. Трябва да бъдат реализирани проекти за около 1 млрд. лв., за да не се загубят пари по програмата.
Ще бъде направен преглед на възможността за изпълнение на всеки един от рисковите договори, каза министър Павлова, като ще се прецени дали могат да бъдат завършени или средствата от тях ще бъдат пренасочени към други, които са приоритетни, допълни тя. За тази цел ще бъдат поканени за разговор представители на общините, изпълнението на чиито проекти е застрашено.
Министър Павлова поиска от присъстващите кметове да държат на качествената подготовка и изпълнение, за да не трябва да им се налагат финансови корекции.
Тя се обърна към местните власти и с призив да подготвят качествени проекти за реализиране през следващия програмен период, така че реалното изпълнение на оперативната програма за регионално развитие да започне още през 2014 г.
От 14 до 16 октомври 2012 г. в панаирния град в Пловдив Националното сдружение на общините организира Осмата годишна среща на местните власти в България. От 1998 г. датира традицията за честване на Деня на българската община на 12 октомври. Всяка година форумът събира над 1000 общински лидери – председатели на общински съвети, съветници, кметове и ключови експерти, които дискутират тенденциите в развитието на местното самоуправление в България.
По традиция на срещата присъстват и представители на централната власт – президентът и министър-председателят, министри, представители на партньорски асоциации на общините от цяла Европа.
Форумът е уникално за местните власти събитие, което включва разнообразни форуми и дава възможност за споделяне на идеи, за обсъждане на бъдещите общински реформи с министри и народни представители.Тя е с продължителност 3 дни и наред със специализираните паралелни форуми и дискусии се провежда и една официална пленарна сесия с участието на всички делегати.
През 2012 г. акцентът на проявите е върху ефективността от използването на европейските фондове – равносметката пет години след присъединяването на страната ни към ЕС. Ще бъдат обсъждани и приоритетите за следващия програмен период.