Интегрираните планове ще помогнат за интелигентни инвестиции до 2020 г.
Бъдещето на европейското финансиране е не само в инфраструктурата в градовете, като част от интегрираните планове за градско развитие, а ще бъде важна и ролята на бизнеса.
Интегрираните планове трябва да дадат възможност бизнесът да инвестира, където реши.
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на Форум Градът, който се организира от ГРАДЪТ Медиа Груп в столичния хотел "Шератон".
Целта на дискусията беше да потърси решения за адаптиране на градовете към съвременните реалности и изисквания на обществото, както и преобразяването им в интелигентни градове, с устойчива и зелена градска среда.
Министър Павлова определи интегрираното и устойчиво градско развитие и градските агломерационни ареали като стратегически фокус на Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г. Бюджетът за него е 924 млн. евро или 57.7% от общия финансов ресурс на програмата. Тази тенденция ще бъде запазена и през следващия програмен период 2014-2020.
В словото си министър Павлова очерта основните предизвикателства пред съвременните български градове:
- градският транспорт, който генерира една четвърт от целия обем емисии на газове от пътните превози;
- небалансираното развитие, наличието на западнали и недостатъчно използвани индустриални зони, както и други градски райони в упадък;
- необходимостта от интензивно въвеждане на мерки за повишаване на енергийната ефективност не само в индустрията и градските транспортни системи, но и в жилищните и обществени сгради в българските градове;
- необходимостта от внедряване на интелигентни решения за улично осветление, за повишаване сигурността на градската среда.
Работим по подготовката на следващия програмен период съобразно научените уроци от приключващия, каза министър Павлова. За да бъде той успешен, са ни необходими ясно дефинирани проекти. Искаме да инвестираме в подготовката им отсега. Да не допускаме конкуренция между големите и малките градове по средствата, призова тя.
Министър Павлова потвърди намерението през следващия програмен период да се засили публично-частното партньорство и бизнесът да има решаваща роля в развитието на градовете.
Министърът обясни, че през септември е приключил първият етап, в който 36-те големи града са определили своите зони на влияние: зона с преобладаващ социален ефект, зона за бизнес и зона с преобладаващи публични функции.
Председателят на управителния съвет на Националното сдружение на общините Тодор Попов коментира, че понякога на общините им липсва мащаб и самочувствие. Той припомни, че общините са основен бенефициент на средствата, които идват от Европейския съюз и увери аудиторията, че общините ще направят възможното за реализацията на такива проекти - чрез националния бюджет или чрез публично-частни партньорства.
Европейското финансиране е важно, но то не е единственото, каза още Тодор Попов. Ние ще разчитаме на нашите партньори както от министерството, така и от бизнеса и експертизата, каза той.
Попов обясни, че според опита му е много важно кои са партньорите в реализирането на даден проект, защото не всички имат капацитета и базата да го реализират.