През юли завършва възстановяването на манастирския комплекс на остров Света Анастасия

Във ветровит ден министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова инспектира работата на фирмите "Хидрострой", "Екса" и "Линкконтрол", изпълнители на реставрацията на сградите на остров Света Анастасия.
Това е първият проект по мярката за подкрепа на развитието на природни, културни и исторически атракции на оперативна програма "Регионално развитие", каза министър Павлова.
Договорът за изпълнение е за малко над 3 милиона лева и е сключен преди месец. (В реконструкцията на остров "Света Анастасия" се инвестират около 5.6 млн. лева, съобщиха от регионалното министерство.)
Екипът й беше подготвил изненади от различни етапи на развитието на паметника на културата, сред които бяха менюто на ресторанта със списък на вересиите, както и портрети на Маркс и на Андропов.
Реставраторите направипха компромис и допуснаха в мястото зад параклиса, наречено светая светих, да влязат и жени.
Според художника-живописец, реставратор и участник проекта Стоян Забунов, църковният комплекс е от ІХ – ХІV век, като най-вероятно църквата е построена върху основите на стар параклис, за който не може сега повече да се каже.
От западната част на острова гостите видяха и вкаменели останки от кораб, запознаха се с костенурката Анастасия и министър Павлова почти обеща за следващия програмен период разширението на пристана на острова да се финансира отново от ОПРР.
При вълнение на морето над 2 бала достъпът до пристана е труден, затова е небходимо разширение, вътрешно за вълноломите пространство, където да акостират корабчета.
Туристите ще могат да се нахранят в ресторанта, който ще бъде възстановен и в него ще се правят гозби по стари рецепти. Посетителите ще могат да си купят и различни чаеве, защото по традиция на острова се събират билки.
В периода до декември се очаква активно строителство на ресторанта и подмяна на дървените части на някогашния манастир и църквата, която е горяла два пъти, но иконостасът е запазен.
Според главния архитект на Бургас Веселина Илиева, която е ръководител на проекта, в лошо време гостите биха могли да останат в няколкото стаи, които са предвидени за тази цел, но хотел на острова няма да има.
На острова ще бъде направено и пречиствателно съоръжение, а парарелно с въстановителните дейности ще се правят сондажи, за да се установят и по-ранно датирани постройки.
Според Забунов остров Свети Иван и Света Анастасия се славят с това, че на тяхна територия са най-ранните християнски църкви в България.
За следващия програмен период е предвидено да се направи аналогичен туристически комплекс на остров Свети Иван срещу къмпинг "Градина", като община Бургас обеща административна и логистична помощ на община Созопол.
Намеренията на министър Павлова са по този начин да се включи в туристическия бизнес и островът Свети Кирик.