Четири цели са във фокуса на стратегияга за регионално развитие на България до 2022 г.

На вчерашното си заседание правителството прие Национална стратегия за регионално развитие на България за периода 2012-2022 г.
С нея се определя стратегическата рамка на държавната политика за постигане на балансирано и устойчиво развитие на районите на страната и за преодоляване на вътрешнорегионалните и междурегионалните неравенства в контекста на общоевропейската политика за сближаване и постигане на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж.
Стратегията отчита териториалните аспекти, специфичните особености и потенциали за развитие на регионите на страната, като дава териториална насоченост на секторните стратегии и политики.
Националните цели за развитие, дефинирани в Националната програма "България 2020", ще се реализират чрез секторните стратегии и Националната стратегия за регионално развитие, която дава стратегическа платформа за реализация на приоритет 3 "Постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие и използване на местния потенциал".
Във визията за развитието на българските региони се акцентира върху подобряването на условията за живот, бизнес и туризъм, като се залага на ефективното използване на техния потенциал и се съхранява и популяризира регионалната им идентичност.
Главната цел на документа е постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие, базирано на използване на местния потенциал и сближаване на районите в икономически, социален и териториален аспект.
Тя ще се постигне чрез реализирането на четири стратегически цели.
Стратегическа цел 1 е икономическо сближаване в европейски, национален и вътрешнорегионален план чрез развитие на собствения потенциал на районите и опазване на околната среда. Тя е фокусирана върху развитието на регионите чрез активизиране на собствените ресурси и съхраняване на собствената регионална специфика.
Сред недостатъчно добре оползотворените ресурси, които са и носители на местна и регионална специфика и потенциали за развитие, са природните ресурси и културното наследство, както и традиционните икономически дейности.
Необходимо е да се приложат мерки за ефективното използване и валоризиране на тези специфични потенциали, както в централните урбанизирани, така и в периферните селски райони. Паралелно с това се предлага подкрепа за малки и средни предприятия, които дават основен принос за развитието на регионалните икономики, подобряване на достъпа до производствените зони и инфраструктурата им, развитие на нови бизнес модели и иновации в малки и средни предприятия.
Стратегическа цел 2 е социално сближаване и намаляване на регионалните диспропорции в социалната сфера чрез създаване на условия за развитие и реализация на човешкия капитал. Целта е ориентирана към развитието и реализацията на човешките ресурси в районите с оглед намаляване на негативните демографски процеси и подобряване на качеството на живота.
Приоритетните дейности са насочени към подобряване на качеството и средата на живот в регионите чрез осигуряване на достъп до образователни, здравни, социални и културни услуги, модернизиране и изграждане на образователна, културна и спортна инфраструктура, създаване на условия за насърчаване на трудовата мобилност на хората като се запазва тяхното местоживеене.
Акцентира се и върху развитието на капацитета на националните, регионалните и местни власти за стратегическо планиране и подобряване на управлението на регионалното развитие.
Стратегическа цел 3 визира териториално сближаване и развитие на трансграничното, междурегионалното и транснационалното сътрудничество.
Насочена е към териториалното сътрудничество като ключов инструмент на политиката за сближаване в ЕС. Този инструмент ще продължи да се използва за изграждане на съвременни модели на интегрирано териториално сближаване и развитие на всички райони в България както по линия на трансгранично сътрудничество, така и в обхвата на програмите, подкрепящи междурегионалното и транснационалното сътрудничество.
Стратегическа цел 4 предвижда балансирано териториално развитие чрез укрепване на мрежата от градове центрове, подобряване свързаността в районите и качеството на средата в населените места, е свързана с концентриране на усилия и ресурси за устойчиво интегрирано градско развитие, за полицентрично развитие на йерархизирана система от градове центрове, простиращи влиянието си върху изостаналите и периферни селски райони, и за осигуряване на транспортната и комуникационна свързаност на районите и градовете в национален и международен план.
Тази стратегическа цел изразява стремежа към по-широко териториално покритие на районите с подобрен жизнен стандарт и по-висока конкурентоспособност.
На основа на предвижданията на Националната стратегическа референтна рамка за периода до 2022 г. в съдържанието й са включени стратегически насоки за разработване на регионалните планове за развитие за периода 2014-2020 г.
Те имат за цел да подпомогнат идентифицирането на ключовите насоки на политиката за сближаване в ЕС и по-успешно да впишат развитието на българските райони в рамките на стратегическите цели на ЕС за периода 2014-2020 г., допълват още от пресслужбата на Министерски съвет.