BalREc: Министър Лиляна Павлова къса с "проектите на парче"
Стиковането на плановете на общините с проектите на бизнеса на тяхна територия ще бъде основно условие за държавна и европейска подкрепа за местни проекти, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на откриването на конференцията "BalREc – Интелигентни градски инвестиции", която се провежда днес в София.
Четете още от BalREc
Йорданка Фандъкова: Интелигентното развитие на градовете решава много проблеми Деница Николова: Регионалното министерство готви нов транш към общините за градска среда Петър Диков: Столична община ще обновява целия център на града след 2014-а Телекомите са готови да инвестират в градски услуги ГИС технологиите показват града на длан Градовете извличат повече от съществуващата си инфраструктура с информационни и телекомуникационни технологии Идва времето на технологиите в градския транспорт София се развива в правилната посока, но с бавни темпове Търговските обекти имат ключова роля за развитие на градските зони Интелигентни офис проекти трудно намират интелигентни наематели Съвременните технологии намаляват разходите за осветление |
Общините финансират проектите си, които варират от реконструкция и изграждане на нови улици, паркове и площади до подобряване на енергийната ефективност в жилищни блокове, най-вече с пари, отпуснати от Европейския съюз по Оперативна програма "Регионално развитие", управлявана от министерството.
"И едно евро"
Но ако сега Лиляна Павлова може да посочи примери като училища с прясно асфалтирани и облагородени дворове или сменена дограма, но течащи покриви, или нови улици, които трябва да се разкопаят за подмяна на водопроводи, тя заяви, че в бъдеще няма да може да се работи на парче.
"За да получим и едно евро европейско финансиране през 2014-2020 г., трябва да имаме дългосрочен план и комплексни проекти, а не проекти на парче", каза министърът.
За да бъдат готови местните власти, те могат да теглят над 20 млн. лева от Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет за финансиране на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие. София и шестте следващи най-големи града използват по около милион лева за проектите, които трябва да очертаят териториите на ключови градски зони и дадат зелена светлина за финансиране на най-важните им проекти. Бизнесът и гражданите, живеещи в тези зони, ще могат да се възползват от инфраструктурни и социални подобрения. Павлова каза, че целта е проектите "да не бъдат приоритизирани само от държавата и общината, а и реализирани съвместно с бизнеса".
"По-добра среда"
Плановете трябва да бъдат готови след малко повече от година съгласно графика на ОПРР.
Общините и държавата са обичайна цел за критиките на инвеститори, които разкриват работни места, но трябва да плащат за инфраструктура като канализация и пътища. Интегрираните планове трябва да съчетаят построяването на бизнес и индустриални паркове с градската инфраструктура.
"Научените уроци от този програмен период ни дават увереността, че за да имаме по-добра инвестиционна среда и инвестиции, трябва да говорим за интегрирано планиране", каза Лиляна Павлова.