Общините настояват част от данъка върху доходите да остава за тях
Част от данък общ доход, в най-добрия случай половината (5% от общо 10 на сто), да стане общински и да остава за бюджета на местните власти.
Държавата да осигурява икономически стимули за общини, които обединяват усилията си и предоставят различни услуги съвместно. "По-богатите" общини да помагат на "по-бедните". Да се насърчи участието на гражданите в местното самоуправление.
Това са основните акценти в исканията на местната власт. Общинарите ще настояват тези промени да бъдат направени или като се напишат три напълно нови закона – за местното самоуправление, за местните данъци и такси и за местните финанси, или чрез разработването на единен кодекс за местното самоуправление.
Конкретните идеи и кой от двата варианта за внедряването им е по-добър се обсъждат на Общото събрание на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) и двудневен форум.
В момента собствените приходи на общините се формират от данъци (данък сгради, данък сделки, данък за моторните превозни средства и нововъведеният туристически данък) и такси (целеви такси за услуги, напр. такса смет). През последните три години приходите по тези пера намаляват средно с около 300 млн. лв., по данни на НСОРБ. Отделно са свити и държавните трансфери от републиканския бюджет – с други близо 300 млн. лв. за 2010 и 2011 г.
Още по темата четете в Капитал Daily.