Участниците в "Набуко" подписаха споразумението за подкрепа на проекта

На 8 юни в турския град Кайсери министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков подписа от името на българската държава споразумението за подкрепа на проекта "Набуко".
Подписи под документа сложиха управляващият директор на инвестиционната компания "Набуко газ пайплайн интернешънъл" (Nabucco Gas Pipeline International GmbH) Райнхард Мичек и представители на правителствата на всяка от транзитните държави - Австрия, България, Унгария, Румъния и Турция.
Споразуменията представляват двустранни договори между компаниите акционери в проекта и правителствата на всяка от транзитните държави. С документа страните, участващи в проекта, се ангажират да подкрепят изграждането на тръбопровода, който ще пренася природен газ от Каспийския регион и Близкия изток през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия до австрийския газов център "Баумгартен", а оттам – и за страните от Централна и Западна Европа.
"С това ние днес казваме "да, проектът Набуко ще се случи", заяви при подписването на документа министър Трайков. Той изтъкна ползите от новия газопровод за енергийната сигурност и диверсификацията на енергийните доставки в Европа.
"Проектът ще осигури сигурност на доставките за потребителите, надежден пазар за страните, които са източници на природния газ, както и изобилен и предвидим пазар за европейските държави и Турция", подчерта още Трайков.
Със споразумението за подкрепа на проекта е финализирана правната рамка на "Набуко", отбелязват от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Документът установява благоприятен регулаторен транзитен режим по законодателството на ЕС и Турция, защита на газопровода от потенциално дискриминационно законодателство и законова и административна подкрепа за понататъшно осъществяване на проекта.
В Nabucco Gas Pipeline International GmbH, регистрирано през 2005 г. със седалище Виена, съдружници са газовите компании Botas AS – Турция, БЕХ ЕАД-България, S.N.T.G.N. Transgaz S.A.–Румъния, MOL Plc–Унгария, OMV Gas International GmbH–Австрия и RWE AG–Германия, всички с равен дял от по 16,67%.
Бъдещият газопровод ще е с дължина около 3300 км, 412 км от които на българска територия. Капацитетът на съоръжението се предвижда да е 25.5-31 млрд. куб. м.