До септември Русия и ЕК трябва да хармонизират споразуменията за "Южен поток" според европейското право
До септември Русия и Европейската комисия да намерят общ подход за всички държави по проекта "Южен поток" в двустранните договори с "Газпром", като предимство в тях да има европейското право.
За това се договориха еврокомисарят Гюнтер Йотингер и руският министър на енергетиката Сергей Шматко в Брюксел, където беше представено актуалното състояние на проекта "Южен поток" пред Европейската комисия и държавите, ангажирани с изграждането на газопровода.
Пред руската страна еврокомисарят Йотингер постави въпроса за равнопоставено третиране на държавите участнички в проекта и прилагане на изискванията на Третия европейски енергиен либерализационен пакет за обявяване на свободните капацитети по транзитните газопроводи.
Въпросът бе повдигнат от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков преди седмица, по време на срещата му с еврокомисаря Йотингер в Прага. В момента договорът с "Газпром" ни забранява обявяването на свободните капацитети, като разглежда тези данни като конфиденциална търговска информация.
Затова сме поставени между чука и наковалнята – от една страна еврокомисията ни заплашва със съд, ако не обявяваме капацитетите, а "Газпром" ни заплашва със съд, ако го направим, каза по този повод министър Трайков.
Русия и ЕС ще създадат съвместен консултативен газов съвет, който ще се занимава с изработването на единни подходи и анализ на ситуацията на газовия пазар в Европа. Обсъдена бе възможността за участие на представители на Европейската комисия в преговорите по газовите въпроси на държавите членки с трети страни, съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Изграждането на газопровода "Южен поток" ще започне през 2013 г. Капацитетът на тръбата е 63 млрд. куб. м. Първите 15.7 млрд. куб.м газ (¼ от капацитета) ще потече през 2015 г. Количествата ще бъдат увеличавани поетапно с ¼ през всяка следваща година до достигане на пълния капацитет през 2018 г., обяви при презентацията си министър Шматко.
Във финален етап е изпълнението на предпроектното проучване за осъществимостта на проекта на българска територия, което ще даде технико-икономическа обосновка и оценка на проекта. На тази база България ще вземе окончателно инвестиционно решение.