"Дават" незаконните строежи на премиера Борисов
Строежите на забранени за това места, които са се сдобили неясно как с разрешителни, не могат да бъдат съборени без съдебно решение. Това излезе от последните обяснения на столичната община.
Освен че ще се чакат съдебни решения, за да се съборят вилите в чашата на язовир "Искър", казусите ще бъдат отнесени и до премиера Бойко Борисов.
"Ефектът от облетяването с хеликоптер на луксозни имоти в София и страната е около 17-18 млн. лв. допълнителни приходи от данъци за последните два месеца", отчете шефът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. От тях 4 млн. лв. са само от столичния район "Витоша". По-важен е дисциплиниращият ефект върху фирмите и гражданите, заяви Стефанов. Той ги призова доброволно да прехвърлят или впишат имотите си, ако са в нарушение, за да не бъдат санкционирани. |
Столичната община и Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) продължават проверките на вилите и постройките в този район, но само констатират нередностите, стана ясно от вчерашната пресконференция на главния архитект на София Петър Диков.
В повечето случаи издигнатите на забранено място постройки били с издадени разрешения за строеж - от администрацията на район Панчарево или на община Самоков, а част от имотите, върху които е строено, са възстановени на собствениците им неправомерно от поземлени комисии, обясни главният архитект.
Заради това, че са замесени различни институции, данните от проверките ще бъдат предадени на премиера Бойко Борисов и от него ще се очаква комплексно решение на проблема, каза Диков.
Върнатите неправомерно земи могат да бъдат отнети само чрез съдебни дела или отчуждаване в полза на държавата, отново по съдебен ред могат да бъдат отменени официално издадените разрешения за строителство, обясниха от общината. Същото обяснение дават и от държавния строителен контрол.
Още по темата четете във вестник "Дневник".