Инициативата JESSICA използва нови механизми за градско развитие (ВИДЕО)
Много се гордеем, че България от последното място само за 15 месеца се "изстреля" на 18-о място и вече е в средата на класацията по отношение на изпълнението на Оперативна програма "Регионално развитие".
По същия начин в момента България е една от 11-те държави в Европейския съюз, която изпълнява инициативата JESSICA.
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев при откриването на конференция на тема "Съвместна европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони" JESSICA.
Смисълът на днешната конференция е много ясно и категорично да заявим намеренията на правителството много бързо да се движи и по този проект, каза Плевнелиев.
По думите му инициативата е изключително важна защото адресира темата за устойчивите инвестиции в градските зони.
Преди всичко обаче това е нова инициатива и тя променя из основи разбирането за структурните фондове, подчерта министърът.
Той обясни, че за разлика от всички досега действащи оперативни програми и правила за предоставяне на помощ, при които се говори единствено за безвъзмездна помощ, инициативата JESSICA за пръв път се фокусира върху публично-частното партньорство при проектите за градско развитие чрез нови механизми: заеми, банкови гаранции и дялово участие.
Плевнелиев припомни, че финансовото споразумение по иницаитавата е ратифицирано от Народното събрание на 19 октомври, то влезе в сила и Холдинговият фонд е вече факт.
На 11 ноември управляващият орган преведе 33 милиона евро от Оперативна програма "Регионално развитие" в Холдинговия фонд на JESSICA.
Основната задача на този холдингов фонд е да инвестира този ресурс във фондове за градско развитие, които следва да финансират публично-частни партньорства и други проекти в седемте големи града на България – София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе и Плевен
В рамките на форума, който се провежда в Бест Уестърн Сити хотел, бе представен и Инвестиционният съвет на Холдинговия фонд на JESSICA за България. Негови членове са двама заместник-министъри на регионалното развитие - Лиляна Павлова и Екатерина Захариева, заместник-министърът на финансите Боряна Пенчева, Жулиета Хубенова, съветник "Европейски програми и проекти" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, както и един представител на администрацията в Министерски съвет.
Инвестиционният съвет вече действа и неговата цел е парите по програма JESSICA да бъдат използвани и "завъртяни" не само до 2015 година, но и след това дългосрочно да намерят своето най-добро приложение, каза Плевнелиев.
Борбата ще бъде при следващото програмиране парите да бъдат увеличени от 33 милиона на 330 или 660 милиона евро, каза Лиляна Павлова.
Този начин на работа чрез публично-частно партньорство, за който JESSICA се явява пилотен модел, може да стане основен начин на работа за следващия праграмен прериод, където ще участват и европейско финансиране, и частни палтньори, подчерта заместник-министърът.
Следващата седмица е първото заседание на инвестиционния съвет и представители на Европейската инвестиционна банка. На него ще се обсъждат критериите, на които трябва да отговарят двата фонда за градско развитие: единият е за София, а другият - за 6-те големи града.
Участниците в конференцията подчертаха, че по тази програма няма да се финансират проекти за енергийна ефективност и саниране на сгради, защото за целта има специална мярка по Оперативна програма "Регионално развитие", която ще стартира в страздата на 2011 година.