Томислав Дончев: Правилата за управление на евросредствата да влязат в закон
"Промените в Закона за обществените поръчки е един от най-важните приоритети за правителството."
Това заяви министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев, който вчера участва в кръгла маса "Предизвикателствата при усвояването на еврофондовете", организирана от Българския икономически форум.
"Другият основен приоритет, с цел подобряване на процеса на управлението на средствата от ЕС, е да бъдат изготвени принципи и правила, устойчиви във времето и да бъдат фиксирани в закон", посочи министър Дончев.
Окомплектоването на критериите ще даде сигурност за всички участници в процеса, убеден е министърът по управлението на средствата от ЕС.
Вече се работи по подготовката на тази нормативна база.
Министър Дончев посочи още, че има готовност за привличане на банките в процеса на управлението на средствата по оперативни програми.
Акценти в позицията на България за следващия програмен период - 2014 – 2020 г. са структурните промени, чрез които да се засили подкрепата за новите страни членки на ЕС; опростяване на процедурите при усвояването на средствата от еврофондовете и ясно очертаване на конкретните условия, при които е поставен следващия програмен период.
Министър Дончев посочи, че предизвикателството пред страната ни е да направим преход от настоящето към това, което предстои. Да изградим структури, да изработим правила и проекти, за това което ще се случва за периода след 2013 г. Системата днес е свръх централизирана. Няма аутсорсинг и прехвърляне на важни функции. Всичко се случва само в столицата. Тази система ще бъде променена, категоричен е министърът.
Той припомни, че се предвижда изграждане на централизиран орган - Агенция за развитие. По думите му, целта на тази агенция е да се раздели изготвянето и прокарването на политики от инвестиционния процес.
Директният контакт по места ще се осъществява чрез шестте района за планиране, които ще определят начина на разпределяне на средствата. Общините ще определят какви проекти ще се предлагат и на каква стойност. Целта е да се премине към работа с предварително ясни и конкретно разписани бенифициенти, обясни министърът.
Така всяка власт ще влага средства в обекти, които са й важни, а конкуренцията ще бъде на ниво планиране и подготовка. Това ще улесни и опрости процеса, обобщи министърът по управлението на средствата от ЕС.
Той коментира, че Стратегията 2020 на ЕС не дава отговори на всички въпроси на макро ниво и не е възможно да отговори едновременно на интересите на всички 27 страни членки.
Затова е необходимо България да изработи своя национален визионерски документ, за да дадем ясен отговор кои са нашите приоритети, подчерта Дончев.
По думите му безспорните приоритети са науката и образованието, публичната инфраструктура, транспортът, ж.п. структурата, пречиствателни станции, депа за отпадъци.
Според Томислав Дончев акцентите в позицията на България за следващия програмен период са структурните промени, чрез които да се засили подкрепата за новите страни членки на ЕС; опростяване на процедурите при усвояването на средствата от еврофондовете и определянето на конкретните условия, при които е поставен следващият програмен период.