България ще се превърне в ключова страна в мрежата на газопровода "Набуко"
Проектът "Набуко" ще разкрие много нови работни места в България и ще разнообрази доставките й на газ. Това каза в интервю за БТА Кристиан Долезал, говорител на компанията "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл".
Строителната дейност по газопровода на българска територия ще бъде извършвана от българи. Хората, които директно ще работят по изграждането на газопровода, ще бъдат между 400 и 500 души.
По думите на Долезал инвестицията ще доведе до допълнително отваряне на работни места, защото други компании ще допринасят с допълнителни услуги за изграждането на газопровода, така че целият проект ще отвори около 1000 нови работни места, не само във фазата на строителството, но и във фазата на подготовката и развитието на проекта.
Всички приходи, които "Набуко" осигури на територията на България, ще бъдат прехвърлени към Министерството на финансите.
"Набуко" е многонационален проект, който ще донесе ползи на много страни, на първо място - на страните, които пряко участват в него.
България е на изключително стратегическо място и благодарение на проекта ще стане по-независима, защото той ще разнообрази доставките на газ за страната, каза говорителят на компанията.
От полза ще бъде и създаването на възможности за правене на бизнес, защото България ще се превърне в ключова страна в мрежата на газопровода, оттук ще минават диверсифицирани доставки за цяла Европа, което ще доведе до възникване на нови икономически интереси и бизнеспартньорства за България, заяви Долезал.
По думите му строителството на проекта би трябвало да започне през 2012 г., като първият газ ще потече през 2015 г.
В момента се планира източниците на газ да бъдат предимно в две държави - Азербайджан и Ирак, като и двата случая ще има достатъчно газ за "Набуко". Акционерите трябва да осигурят доставките.
В момента текат преговори и се подготвят договорите, надяваме се те да бъдат подписани през 2011 г.
70% от стойността на проекта ще бъде финансирана със заеми, а останалите 30% ще са средства, вложени от самите акционери.
В момента трите големи финансови институции - Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/, Европейската инвестиционна банка /ЕИБ/ и Международната финансова корпорация /МФК/, започнаха фазата на оценка, те ще предоставят 4 млрд. евро, останалите средства ще бъдат набавени от кредитни агенции и търговски банки.
Кредитни агенции в Германия и Япония вече проявяват интерес, забелязва се и връщане на интереса от страна на частните банки, които вследствие на финансовата криза за момент бяха изчезнали от сцената, коментират от "Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл".
След първата важна крачка, която направихме през септември тази година - осигуряването на 4 млрд. евро от трите финансови институции, нещата ще се развиват все по-добре.
Сигурни сме, че в края на 2011 г. ще сме подписали всички договори и ще сме набавили цялото необходимо финансиране, прогнозира Кристиан Долезал.
Целият проект е оценен на 8 млрд. евро, 30% от тези средства трябва да бъдат набавени от акционерите, което означава, че България ще трябва да осигури около 16% от този дял, тъй като всички акционери имат по шест равни дяла.
Участник в проекта "Набуко" е държавният Български енергиен холдинг, така че тези средства могат да бъдат под формата на държавни гаранции.
Собственик на инфраструктурата, минаваща през българска територия ще бъде "Набуко България". От тази компания ще зависи как ще бъде извършено отчуждаването на територии, през които минава газопроводът.
Проектът "Набуко" "Набуко" е новият газов мост от Азия към Европа. Той ще свърже пряко най-богатите на газ региони в света - района на Каспийско море и Близкия Изток с европейските потребителски пазари. Газопроводът ще свързва източната граница на Турция с Баумгартен в Австрия - един от най-важните газоразпределителни центрове в Централна Европа - през България, Румъния и Унгария. Българската част от трасето е с дължина 412 км и диаметър на тръбата от 1.4 м. Трасето на българска територия е подбрано много внимателно, за да бъдат избегнати всички гъсто населени територии и защитени екологични зони, както и защитени зони с културно наследство, като същевременно се търси най-краткият път и се осигури минимално въздействие върху околната среда. Набуко ще придобива право на прокарване върху земите, през които минава газопроводът преди започване на строителството. Преди кандидатстването за разрешение за строеж Набуко ще се свърже лично с всички собственици, през чиито парцели ще премине газопроводът. Акционерите |