МРРБ иска регистърът за премахване на незаконни строежи да стане публичен

Амбицията на Министерството на регионалното развитие и благоустройствот е регистърът със заповедите на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) за премахване на незаконни строителни обекти да стане публичен.
Това съобщи вчера министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев, цитиран от БТА, при представянето на новия началник на ДНСК Милка Гечева.
Гечева съобщи от своя страна, че това може да стане до края на годината.
Според министъра чрез осигуряването на публичен достъп до регистъра ще може да се следи за причините за забавянето на изпълнението на заповедите на ДНСК и ще има яснота кой носи отговорност за това.
Проверка в регистъра на ДНСК показва, че издадените заповеди за премахване на незаконни строежи са 7000, каза Гечева. Между 3000 и 4000 от тези заповеди са влезли в сила, а над 2500 са изпълнени, като реално са премахнати незаконните строежи.
Гечева съобщи, че остават около 1500 заповеди за премахване на незаконни обекти, които са влезли в сила, и по тях се предприемат действия за изпълнението им.
Амбицията на ръководството на ДНСК е по тези 1500 заповеди да се предприемат много бързи действия, за да се изпълнят максимален брой от тях в кратки срокове, включително и през следващите шест месеца, посочи тя.
Гечева съобщи, че все още има незаконни строежи, необхванати от контролната дейност, и има общински администрации, които не изпълняват добре своите задължения по Закона за устройство на територията.
Пропуск на ДНСК е, че не е наложила санкции на служителите в общините, които не си изпълняват задълженията по закона, заяви Гечева
Тя съобщи, че дирекцията и министерството предприемат законодателни промени в ЗУТ, с които се предвижда разделяне на функциите на общините и ДНСК при упражняване на строителен контрол.
Сега има дублиране на тези функции, което води до размиване на отговорности, прехвърляне на преписки и занижаване на контрола в строителството, каза Гечева.
С промените в закона, които ще са факт до края на тази година, се предвижда да има финансови санкции за нарушения, извършени от участници в целия строителен процес, и особено по отношение на кметовете на общини.
Гечева посочи, че всеки месец ще се правят проверки на инфраструктурни обекти с особено обществено значение и финансирани по линия на еврофондовете като магистрали, мостове, ВиК-обекти, пречиствателни станции.
Тя съобщи, че се предвижда засилване на контрола върху работата на общинските администрации чрез постоянни планови проверки, а резултатите от тях ще се обобщават на всеки три месеца, като ще се налагат глоби и санкции на служителите, когато те не са си изпълнили задълженията според ЗУТ.
Предстои и засилване на вътрешния контрол в структурните звена на ДНСК чрез постоянни планови проверки.
Сред трудностите в работата на ДНСК при изпълнението на заповедите за премахване на незаконни обекти Гечева отбеляза неосигуряването на достъп до тях, както и това, че не се оказва винаги съдействие от общинската администрация и от органите на МВР.
Тя каза, че понякога трудно се откриват извършителите на незаконни строежи, за да им се връчи покана за доброволно изпълнение, преди да се пристъпи към принудителното премахване на незаконните обекти.
Всичко това в значителна степен забавя изпълнение на влезлите в сила заповеди за премахване, посочи Гечева.
Тя уточни, че стойността на тези премахвания не е много висока и строителните фирми нямат интерес да участват в този процес.