Ядрената енергетика е била във фокуса на визитата на Георги Първанов в Брюксел
Делът на ядрената енергетика в енергийния баланс в Европа и в света със сигурност ще се увеличава.
Това заяви вчера президентът Георги Първанов пред български журналисти в Брюксел след срещите си в Европейската комисия.
С Гюнтер Йотингер, който отговаря за енергетиката, президентът е обсъдил теми от дневния ред в българската ядрена енергетика.
Като например да бъде одобрен регламентът на Съвета за изплащане на допълнителните компенсации за спирането на блокове в АЕЦ "Козлодуй", "което не би трябвало да бъде поставяно под съмнение", посочи държавният глава.
Особено важен по отношение на ядрената енергетика у нас е стремежът да бъде създаден европейски проект за приобщаване към него на инвеститори от Германия, Франция и други страни, които биха проявили интерес, смята президентът Георги Първанов.
Във връзка с проекта за АЕЦ "Белене" той отбеляза, че никой не е изразил притеснение от осъществяването му с руски капитали.
Като става дума за ядрената енергетика, повечето от страните, които и досега залагат на тази енергетика, вече увеличават или имат намерение да увеличат проектната работа на своите реактори.
Твърдо се държи на развитието на ядрения компонент. На този етап не може да се коментира повече, преди да е ясен основният стратегически инвеститор за Белене или решенията, които предстоят пред българското правителство, изтъкна той.
Трябва да се търсят повече и различни източници за снабдяване на Европейския съюз с газ, каза още Георги Първанов. В този смисъл "Южен поток" дава газ, който е добре дошъл. Като страна ние сме особено активни по отношение на "Набуко", може би по-активни от всички други, заяви той, цитиран от БТА.
В срещите си президентът е поставил още въпроси, които смята за особено важни за България, като за преноса на компресиран газ от Азербайджан през Черно море. Надявам се този проект да получи европейско разбиране и подкрепа, тъй като може да осигури до 4 милиарда кубически метра газ.
Това е малка, но реална стъпка в усилията за диверсификация на енергийните източници, каза президентът Георги Първанов.
Друг обсъден проект е свързан с необходимостта при развиване на енергетика от възобновяеми източници да се запази максимално и съществуващото използване на въглища като енергиен източник, като същевременно се спазват екологичните изисквания.
Това е много перспективна тема, по която могат да се правят изследвания, а защо не и да се реализират проекти в България, където производството на енергия от въглища има немалък дял. То трябва да се съхрани, като се модернизира, отбеляза българският президент.