МОСВ: ОП "Околна среда" е най-адекватна за проектите за третиране на отпадъците

В сектор "Отпадъци" по Оперативна програма "Околна среда" е намерен най-адекватният механизъм за финансиране и реализиране на проекти за интегрирани системи за третиране на отпадъците.
Това каза министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров по време на работното заседание за финансирането на регионалните системи за третиране на отпадъците с участието на експерти от МОСВ и представители на общините.
За първи път се намери механизъм за директно възлагане на проекти, това е съгласувано с Министерски съвет и одобрено от ЕК, така по много по-съкратена процедура ще се отпускат средствата към общините, или асоциацията от общини, които съвместно ще използват регионални депа, посочи министър Чакъров.
Схемата, възприета от МОСВ, предвижда регионалните сдружения на общините, които ще изграждат системи за третиране на отпадъците, да представят проектите си пред МОСВ и да получават директно финансиране. Такива регионални сдружения вече са създадени и е описано коя регионална система за третиране на отпадъците кои общини ще обслужва, обясниха от МОСВ.
Министър Чакъров посочи, че 27 регионални системи за третиране на отпадъците вече са изградени, 7 са в процес на строеж, а в момента МОСВ има готовност да започне строителството на останалите 23 интегрирани системи.
В тях се включва и проекта за софийския боклук, както и новия проект за интегрирана система в Панагюрище, посочи Чакъров.
Българските общини вече усещат влиянието на икономическата криза, каза председателят на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова.
Тя посочи, че само през 2009 г. общините са загубили над 300 млн. евро собствени приходи най-вече от данъци, събирани при сделки с недвижими имоти.
Губим и приходи от продажба на общинска собственост, тъй като в момента пазарът е замрял, посочи Чавдарова.
Мотивацията на българските общини при този свит собствен ресурс за участие в проекти по ОП "Околна среда" е много голяма, добави тя.
Чавдарова подчерта, че при изготвянето на проектите общинската администрация трябва да анализира как ще се отрази изграждането на регионалните депа върху таксата смет, която се събира от общините.
Предстои да се уточни и режимът на работа на новосформираните сдружения, така че да не се блокира работата им от излишна бюрокрация, каза тя. Чавдарова посочи, че в момента се обмисля възможността в района на едно регионално депо таксата за смет в общините, обслужвани от него, да бъде една и съща.
Ние поддържаме практичния подход, който МОСВ възприе за директно възлагане на проектите, но ще следим да има равнопоставеност между проектите на отделните сдружения, каза председателят на НСОРБ.
Трябва да сме сигурни, че има еднакво отношение при формирането на рамките на проекта, поясни тя.
Чавдарова отбеляза, че приемните, създадени от МОСВ за обсъждане на проектите между експерти от министерството и баенефициентите, са от голяма полза.
Карстен Расмусен от Генерална дирекция "Регионална политика" на ЕК каза пред участниците в работната среща, че всяко регионално сдружение ще знае с какви средства разполага за изграждане на своя проект и ако някой от проектите се нуждае от допълнително финансиране, общините сами ще трябва да намерят ресурс.
Той призова представителите на общините да извършват много прецизно процедурите по ОВОС при избора на площадка за изграждане на регионалните депа като не бягат от обществено обсъждане с местното население.
Расмусен посочи, че понякога се установява, че първоначално избраното място не е подходящо, но това не бива да отчайва общинските власти. Добре е да се използва консултант при избора на технология за третиране на отпадъците, каза още той.