Печатниците за пари тръгват срещу кризата
Най-силните централни банки по света масово завъртат печатниците за пари в опит да извадят икономиките си от кризата, след като се изчерпаха възможностите за понижаване на лихвите.
Това антишоково "лекарство" може да действа не повече от 2-3 години, а страничните нежелани ефекти от него са поевтиняване на валутите и поскъпване на суровините и горивата.
В сряда Федералният резерв на САЩ обяви, че през следващите шест месеца ще изкупи държавни и ипотечни облигации за над 1 трилион долара.
През банките и ипотечните агенции тази сума директно ще се изсипе в икономиката.
Мярката е известна като печатане на пари, тъй като реално има същия ефект, защото се вливат пари, които до момента не са били в обращение.
Нараства натискът върху ограничената от правилата на еврозоната Европейска централна банка да последва този пример, след като правителствата в ЕС отказват да увеличават спасителните си пакети.
Според анализатори забавянето на ЕЦБ може да се окаже грешка.
В реч пред Бундестага германският канцлер Ангела Меркел коментира, че не приема призива на американския президент за допълнителни инжекции в икономиките. Единствено Великобритания настоява за повече средства, но очакванията са лидерите на ЕС да се разберат за допълнителни мерки като данъчни стимули, увеличение на разходите за инфраструктурни проекти и раздуване на средствата за социално подпомагане. |
Пазарите реагират с притеснение на тоталната атака от чисто монетарна политика, защото в комбинация с многомилиардните правителствени спасителни пакети за икономиката тя вещае за инвеститорите години на висока инфлация и опасност от нов голям балон - този път в цените на държавния дълг.
Очевидно започва борба със задаващата се дефлация чрез развързване на инфлацията, но анализаторите са единодушни, че не е останал много голям избор за незабавно облекчаване на домакинствата и бизнеса и рестартиране на блокираните финанси и икономика.
Подробности четете във вестник "Дневник".