Започва реконструкция на къщата на арх. Фингов





Започва реконструкцията на къщата на архитект Фингов в София. Това съобщиха от Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община. Тя се намира на ул. „Шипка“ №38 и е разположена в един от най-плътно застроените за времето си райони на столицата. Сградата е част от културно-историческо наследство на града.
За къщата вече има одобрени проекти за реставрация, преустройство и реконструкция с адаптация. Съставен е и протокол за откриване на строителна площадка.
Къщата е строена през 1908 г. за нуждите семейството на арх. Георги Фингов, по негов проект. Тя е била в близост до знакови сгради като Софийски Университет, Царския дворец, Народното събрание и др, като застрояването на квартала е започнало около 1890 година.
Рапределението в къщата на арх. Фингов (известна като „къщата с главата“) е типично за богато еднофамилно жилище. В партера са разположени помещенията с представителни функции - кабинет, малък и голям салон, трапезария и зимна градина към нея. Кухнята е със самостоятелен вход, а сервирането е ставало през офис между кухнята и трапезарията. Най-високия етаж е бил предназначени за семейството - тук са разположени спални и бани.
Сградата в първоначалния си вид е била с два жилищни етажа с голяма етажна височина, сутерен и тавански подпокривен етаж. Връзката между нивата се осъществява посредством вътрешна стълба. Интериорът е бил решен в духа на сецесиона. Конструкцията на сградата е полумасивна - тухлени носещи зидове и подова конструкция от стоманени профили с пълнеж от стоманобетон.
Обемът на къщата е раздвижен, благодарение на плановата схема с изявени характерни издатини. Покривната конструкция е начупена, напомняща немска архитектура.
В архитектурното решение се чувства влияние на неоромантизма, с детайли характерни за арх.Фингов. Фасадите са изчистени, без щукатурна сецесионова украса, типична за архитектурата в периода. Характерна е колоната с глава при главния вход, дело на скулптура Андрей Николов.
Според документите къщата ще може да се ползва като сграда тип „резиденция“ с жилищни и представителни функции. Условно трите съществуващи нива се обособяват като отделни функционални зони - на партера е представителната част на сградата с организиран дневен тракт, в сутерена са организирани стопански и помощни помещения с връзка към новопроектирания гараж, на второто ниво са представителни помещения, а на третото (подпокривно) ниво ще има семейни помещения.
Връзката между етажите ще става чрез нова стълба и нов асансьор в зоната на съществуващото стълбище (бивше „слугинско“). Новата стълба е решена в духа на сецесиона и времето, в което е строена сградата. Тя е с ясно изразено овално око, което свързва всички обслужвани нива.
Предвижда се настилката на стъпалата да е дървена. Идеятае да се запази максимално автентичната планова композиция на етажните разпределения, като е съобразена със съществуващите помещения и специфичната конструкция.
Проектът за Реставрация, преустройство и реконструкция с адаптация на сграда не предвижда промяна на съществуващите фасади.