Законът за архитектурата във фокуса на общото събрание на САБ
Архитектите ще обсъдят бъдещето на професионално-творческата си организация
![](https://gradat.bg/sites/default/files/styles/page_article_scale/public/field/image/arhitekti_2.jpg?itok=5Z7IloEr)
Съюзът на архитектите в България ще проведе XXX-то общо събрание на 30 ноември от 10:00 часа в Централния дом на архитекта в София. На него ще бъде обсъдено бъдещото развитие на организацията и ще се приеме перспективна програма за работата й. Очаква се да бъдат разгледани три важни теми: „Визия за развитието на архитектурата в България”, „Закон за архитектурата” и „Устава” на САБ.
„За Закон за архитектурата говорим и пишем вече почти 30 години, темата ту остава на заден план, ту – както това е през последните години - отново се активира. Ясно е, че колегията остро чувства несъвършенствата в сегашното законово и нормативно устройство, и като средство за преодоляването им се вижда самостоятелен Закон за архитектурата, от който се очаква, като от своеобразен „философски камък”, да трансформира всичко, до което се докосне в „злато” – т.е., едва ли не, да гарантира „автоматически” решаването на всички натрупани проблеми.
Вероятно, тези очаквания са пресилени, и все пак темата Закон за архитектурата стои и е важна: най-малкото, защото практически никъде в нашите закони и нормативи не намира място понятието „архитектура”. Искам да подчертая смисъла на разработването на този закон. Той е преди всичко в това, че сега проблемите на архитектурата или са пренасочвани, или са разпиляни, и се третират като периферна тематика в различни закони (например, така е в ЗОП, или в Закона за авторското право, а и в Закона за камарите). Чрез Закона за архитектурата, тези проблеми ще се поставят в центъра на един закон и в тяхната взаимовръзка“, казва в доклада си по повод събранието председателят на САБ арх. Тодор Булев.
Според него най-сериозното предизвикателство пред САБ не е застаряващият членски състав, а загубването на интегритета и цялостта на общността, и като следствие от второто – неспособността да се формират и защитят, пред институциите и обществото, ясни професионални послания. "Членството в САБ трябва отново да стане престижно. Да си член на САБ – това означава, че разбираш мисията и отговорността си като архитект по-богато, по-широко от непосредствените си практически задачи, от професионалната си реализация в офиса, в общината или в изпълнение на клиентските потребности. Означава, че желаеш да участваш, чрез професионалната общност, в обществения живот, да разбираш и защитаваш широко разбираните обществени интереси – и тяхната материализация в архитектурата", обобщава арх. Булев.
Вижте ТУК материалите за ХХХ ОС на САБ