Връчиха "Награда Пловдив"
За Художествена галерия „Капана” е отличен колектив арх. Иван Костадинов, арх. Росица Митева, арх. Ангел Чуруков с ръководител арх. Петко Костадинов












Авторски колектив - арх. Иван Костадинов, арх. Росица Митева, арх. Ангел Чуруков с ръководител арх. Петко Костадинов с преустройство на част от бившия Детмаг „Снежанка” в Художествена галерия „Капана” – гр. Пловдив“ получи "Награда Пловдив" в категорията "Архитектура".
(Вижте статия за проекта)
В категория „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта” бе отличена доц. Елена Кантарева-Дечева и екипът реставратори, работили в Епископската базилика на Филипопол. Заедно с нея, на сцената излязоха целия ѝ екип, които тя представи пред публиката поименно. Това са Райна Дечева, Стефка Попова, Димитър Станчев, Дечко Дечев, Стоян Учкунов, д-р Станислав Станев. „Благодаря на Община Пловдив за тази мащабна реставрация. Такова нещо се случва веднъж в живота", каза Елена Кантарева, която благодари и на стотиците доброволци, работили по реставрацията. (Повече за Епископската базилика - в свързаните статии)
Официалната церемония, на която за 32-ри път бяха връчени „Награда Пловдив“ на творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година, се състоя на 1 септември на Римския стадион в центъра на града. За първи път тази година наградата за всяка категория е 2000 лева, а за новата „Специална награда за цялостен принос“ – 10 000 лева. Неизменна част от наградата е статуетката на Димчо Павлов, диплом и цветя.
Специална награда "Пловдив" за изключителни постижения и цялостен принос е за Виктор Бойчев за издигане на нивото на Държавен куклен театър - Пловдив до най-високите професионални стандарти в театралното изкуство.
В категория "Художествена литература и хуманитаристика", наградата получи поетът и драматург Александър Секулов за пиесата "Одисей" на Пловдивския драматичен театър – събитието на 2019 година. Във втория раздел "Художествен превод" носител на наградата стана Манол Пейков за поетичната книга на Лорънс Ферлингети „Поезията като бунтовно изкуство“.
Теодор Караколев спечели в раздела „Журналистика в сферата на културата“ за десетките си публикации по темите: архитектура, градска среда и опазване на културно-историческото наследство на Пловдив в рамките на 2019 г.
В категория „Музика” наградата отиде при проф. Милчо Василев за двата му юбилейни концерта по повод неговата 70-годишнината.
Спектакълът „Одисей” сценичен проект, част от програмата „Европейска столица на културата- Пловдив 2019“ на Драматичен театър Пловдив спечели приза в категория „Театър“. Наградата получиха директорът Кръстю Кръстев, режисьорът на "Одисей" Диана Добрева и изпълнителят на главната роля Константин Еленков.
В раздел „Изобразително изкуство” бе отличен художникът Ангел Герджиков за изложбата си „Забравени следобеди” в галерия „Възраждане”.
Соня Станкова стана големият победител в раздел „Аудио визуални изкуства и фотография” за проекта "Лицата на Пловдив", представен по време на програмата „Европейска столица на културата Пловдив 2019“.
В раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца” победител е Държавен куклен театър-Пловдив за спектакъла „Принцът на морето и принцът на земята”.
В „Съвременни мултижанрови изкуства“ победител стана Държавна опера – Пловдив за „Огънят/Празникът – гала откриване на фестивала Опера Оупън 2019“. Наградата получиха диригентът Диан Чобанов и аАвторът на мултимедията Петко Танчев, които не пропуснаха да благодарят на директора Нина Найденова.