„Витошката яка“ – ключова зона за нови инвестиции
Urban Development Forum 2019
Зоната в подножието на Витоша, в която са локализирани значими инвестиционни проекти като Business Park Sofia, Residential Park Sofia, Garitage Park, Sofia Ring Mall и други, не спира да привлича пазарен и респективно инвестиционен интерес. Районът често е определян като пример за успешна реализация на зона, в която има микс от допълващи се функции, синергия между проектите и съдействие от страна на общината. Кои са предпоставките и факторите за успешното и устойчиво развитие на територията, как се решават транспортните предизвикателства и какъв е моделът при изграждането на съпътстващата техническа и транспортна инфраструктура? Това коментираха кметове, инвеститори и архитекти по време на Urban Development Forum.
Район "Витоша" е един от най-динамично развиващите се в София. Общината е длъжник на инвеститорите в тази зона, защото голяма част от изградената инфраструктура е тяхно дарение. За следващата година са предвидени 3 млн. лв. за изграждане на пътна инфраструктура и тротоари в района. Близо 1,5 млрд са необходими за модернизация на канализацията, съобщи инж. Теодор Петков, кмет на район Витоша. Предстои развитието на зоната над „Ринг мол“ и Икеа, където доста терени са закупени от чуждестранни инвеститори. Очаква се тук да бъде изградена спирка на метрото, до която да стигне и Симеоновския лифт.
За напредъка на един от големите проекти в района - „Гаритидж парк“ - разказа инвеститорът Атанас Гаров. Част от жилищните сгради и една от офисните вече са въведени в експоатация. Очаква се строителството на втората фаза от проекта да приключи към края на октомври 2020 година. Повече подробности за проекта вижте ТУК
Петър Дяков, търговски директор на Arco Vara AS, представи най-новия и иновативен комплекс в района – "Ботаника Лозен". Той ще бъде разположен на площ от 120 дка, ще включва над 30 многофамилни жилищни сгради и 120 еднофамилни къщи. Те ще бъдат заобиколени от богата зеленина с 14 тематични градини със специални растителни видове. Повече подробности за проекта вижте ТУК
Арх. Цветан Петров, управител на „Иво Петров – Архитекти”, презентира два актуални проекта на студиото в района на "Витошката яка". Първият е жилищен комплекс с 352 модерни къщи в кв. „Симеоново“. От общо 215 000 кв.м. площ, само 32 000 кв.м. са планирани за застрояване, а всичко останало ще бъде зелена територия край река.
Другият проект е жилищният комплекс от затворен тип „Резиденшъл парк Лозен“, чието строителство започна през юни. Инвеститор е немската компания „Линднер“. Ha пъpвия eтaп щe бъдaт пocтpoeни 136 жилищни eдиници - eднoфaмилни, двyфaмилни и peдoви ĸъщи дo тpи eтaжa, oбщecтвeнa зoнa c yчилищe, дeтcĸa гpaдинa, тъpгoвcĸи и oбщecтвeни cгpaди въpxy тepeн oт нaд 70 дeĸapa.
Aрх. Георги Ангелов, водещ проектант в Avi Arch, коментира новия устройствен план на вилна зона „Симеоново – север“. Теренът има голям потенциал за развитие, тъй като предлага панорамна гледка към града и наличие на техническа инфраструктура. Територията обхваща 36 хектара и включва 140 урегулирани поземлени имоти - 36 от тях са предвидени за обществено обслужване, 103 - за ниско жилищно строителство. Ще бъдат изградени 4 нови пътни връзки към Южната дъга на Околовръстния път, които ще облекчат трафика на целия квартал. В зоната са планирани детска градина, детски площадки и нов спортно-учебен комплекс.
Разрастването на градовете води до редица предизвикателства пред тях. Затова е необходимо инвеститорите и общините да работят заедно в една посока, заяви Калоян Карамитов, координатор „Устройствено планиране, градска среда и транспорт” на "Визия за София". Според него през следващите години кварталите трябва да се развиват като мултифункционални пространства с възможности за пешеходно и алтернативно придвижване, така че обитателите им да не са зависими изцяло от автомобилите. Необходими са добър достъп до обществения транспорт и микромобилност за отдалечените райони. Най-доброто решение е да не се строи в отдалечени територии с трудна реализация на инфраструктурата, а да се развиват градските райони с налична инфраструктура и добър транспортен достъп.
Всички живеем в общ град и ако строим отделни селища за хора с по-високи доходи ще оставим част от града без възможности да се реновира сама. Затова следващата стъпка е големите инвеститори да започнат да мислят какво става в останалите градски части и да поемат ангажимент към изграждането на социални жилища, обобщи арх. Жоржета Рафаилова, главен експерт в "Софпроект – ОГП".
Повече информация за представените материали и презентации на Urban Development Forum 2019 - в прикачените статии.
Повече за Urban Development Forum 2019 и неговата програма - тук