Трансформация: Бъдещето на устойчивото строителство
Четете в брой 3 на Списание ГРАДЪТ
Пълният текст - в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Ина Вълканова е архитект с интерес към процесите на изграждане на качествената градска среда. Базирана между Цюрих и София, в момента тя е част от екипа на "Визия за София", който работи върху дългосрочната стратегия за развитие на София и крайградските територии.
От 6 до 9 април в Американския университет в Кайро се проведе Шестият LafargeHolcim форум на тема Rematerializing Construction, организиран от фондация LafargeHolcim с мисия да избира и подкрепя инициативи, които съчетават устойчиви строителни решения с архитектурни постижения и повишено качество на живот извън техническите решения. Чрез нетърговската промоция и развитие на устойчивото строителство на национално, регионално и глобално ниво LafargeHolcim Foundation насърчава устойчивите отговори на технологичните, екологичните, социално-икономическите и културните въпроси, засягащи строителството. Заедно с асоциираните университети фондацията допринася с академична дискусия за устойчиво строителство чрез форума LafargeHolcim. На всеки три години около 300 експерти от цял свят се срещат за да обсъдят предизвикателствата на днешните процеси на урбанизация. Конференциите се допълват от издаването на технически публикации и предлагат на архитекти, инженери, строителни специалисти и експерти от всички поколения и географски райони интердисциплинарна академична платформа за обмен на идеи и информация.
Форумът под името Re-materializing Construction включваше конференция с лекции и четири уъркшопа на различни теми от устойчивото строителство. Форумът в Кайро отбеляза началото на 6-ия цикъл на Международните награди LafargeHolcim за проекти и визии за устойчиво строителство. Конкурсът е отворен за всички и е с награден фонд 2 млн. долара. Заявления за участие се подават от 4 юни 2019 г. на www.lafargeholcim-awards.org.
Пълният текст - в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Посланията
Лорд Норман Фостър коментира как дизайнът е неразделен с природата с примери от работата си като Apple Park, корпоративния офис на Apple в Калифорния, и европейската централа на Bloomberg в Лондон, като демонстрира взаимовръзката между дизайна и избора на материали: устойчивостта е неразделна част от енергията и е неделима от процеса на рециклиране.
Кристин Бинсвангър от Herzog de Meuron представи начините как по-високата устойчивост на сградите да получи по-голяма обществена подкрепа. Проекти като REHAB център за гръбначно-мозъчни и мозъчни увреждания в Базел и новата детска болница в Цюрих бяха използвани за илюстриране на „проектиране за адаптивност" - как да се сведе до минимум количеството нерециклируеми материали. Интересното при тези проекти е, че преобладаващият материал е дърво - нетипично за болници и техните специални хигиенични изисквания. Визуалното въздействие е важно, но социалното въздействие е характерно за устойчивия дизайн, изтъкна Бансвангър.
Ан Лакатон, носител на последната награда Mies van der Rohe, представи как мотото „Никога не се разрушава, винаги се трансформира” е в основата на проектирането на Lacaton & Vassal, включително и в програмата за обновяване на повече от 500 жилища в Cité du Grand Parc в Бордо, Франция, построена в началото 1960 г. (проектът спечели последната награда Mies van der Rohe). Стратегията за обновяване не само разширява полезния живот на сградата, но също така предоставя многопластови социални, естетически и икономически ползи, а съществуващата сграда всъщност е утрешният нов строителен материал.
Франсис Кере представи темата „Вграждане на ноу-хау“, включително примери от работата си по училище в родното му село Гандо, Буркина Фасо. Той се застъпи за образование, за учене от историята и за по-достъпна информация като ключови компоненти за осигуряване на успех. Новите технологии са важни, но не трябва да разчитаме само на тях, а е нужно да използваме местни материали и "да деконструираме предварително замислени идеи - да обхванем иновациите и материалите на местно ниво“.
Пълният текст - в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Материали за свят, който още не е построен
Всеки от четирите паралелни уъркшопа бяха организирани като две половиндневни сесии и целодневна „мобилна работилница“ (екскурзия) до различни места в района на египетската столица. Работните срещи се фокусираха върху стратегии за „повторно материализиране“ на строителството чрез намаляване на потреблението през целия цикъл на материала - от добива до преработка, транспортиране, инсталиране, поддръжка и отстраняване: една недостатъчно експлоатирана възможност за достъпни суровини с малък екологичен отпечатък. Експерти в устойчивото строителство от 55 страни дискутираха проблеми, стратегии и преосмисляне на начина, по който строим градовете. Дискусиите се фокусираха върху глобални решения за по-устойчиво използване на строителни материали и начин на строителство. Основната тема беше преосмисляне на устойчивото строителство. Експертите бяха единодушни, че не е достатъчно една сграда да не се нуждае от енергия за експлоатацията, а е нужно да се минимализира енергията, използвана за построяването й. Основните заключения: политическа воля за прилагането на норми за устойчиво строителство, идентифициране на технологични решения в глобален мащаб, строителство с по-малко материали и отпадъци, технологии за интеграция на използвани материали, по-високи такси за нови материали и липса на такси за рециклирани материали, спецификации на материали, които могат да се използват отново, open-source база данни на материали, създаване на екологичен бетон, повече образователни дисциплини за устойчиви материали.