Тенденции в проектирането и строителството 2018 - 2019
От брой 1/2019 на сп. ГРАДЪТ

Александър Доу, управляващ директор, Stephen George International - България
Не можем да пишем за строителните тенденции в България за 2018 г., без да погледнем и в чужбина и да разгледаме тенденциите в Европа и по света. SGI е базирана във Великобритания архитектурна фирма, а вторият ни по големина офис с повече от петдесет архитекти и инженери се намира в София. Повечето от работата ни в местния офис е за България, макар да имаме проекти и за Великобритания и други страни. Британската строителната индустрия е известна с това, че бавно се възползва от новите технологии, освен ако няма законова принуда. България като цяло е много по-гъвкава и отворена за търсене и внедряване на иновативни решения. Полезно е да направим преглед на тенденциите и прогнозите в строителната индустрия и да видим кои от тях се развиват по-подробно през 2019 г.
Технологичен прогрес и интеграция
Строителната индустрия е известна с това, че бавно възприема новите технологии и това е постоянна тенденция. Софтуерът за проект мениджмънт става все по-добър и с повече възможности, а много от решенията представляват групиране, планиране и управление на проекти и време, за да се постигне по-добро обслужване на строителните компании. Тъй като тези програми стават по-добри, тази тенденция в отрасъла ще се пренесе и в 2019 г. Най-големият проблем с внедряването на новите технологии в България е решимостта на предприемачите да опитват да пестят пари, като управляват проекти вътрешно, вместо да използват професионални, независими компании за проект мениджмънт, изцяло фокусирани върху подобряване на ефективността.
Въпреки това технологичният напредък в строителната индустрия не се ограничава само до софтуер. Използването на дронове става все по-популярно. Те повишават безопасността на работната площадка и могат да добавят повече информация към данните от измерванията.
Технологиите не само се подобряват, но вече има и повече възможности за увеличаване на ефективността и контролиране на сроковете. Тези опции осигуряват на предприемачите и изпълнителите гъвкавост да се снабдят със строителни технологии с възможно най-добри цени и функции. Технологичният напредък и интеграцията са тенденция в строителната индустрия през 2018 г., която определено ще продължи през 2019 г. и ние със сигурност ще представяме и подкрепяме решения, които ще подобрят строителния процес, пред клиенти, които са готови да се вслушат.
Ръст на модулното и сглобяемото строителство
Модулното и сглобяемо строителство има огромен потенциал. То съществува в практиката от много време. Готовите сглобяеми стоманобетонни решения, с които всички сме запознати, са вид модулна конструкция. Още преди 20 години сме работили по проекти във Великобритания, когато сглобяемите бани се използваха в хотелите. Днес сглобяемото строителство е много по-напреднало и дори средният потребител не би могъл да разбере, ако в сградата са използвани такива конструкции. В България досега се наблюдава много бавен ръст на сглобяемите решения поради традиционно ниските разходи за труд, но тъй като разходите за труд вече нарастват значително, очакваме това да се промени. Има редица компании, които вече създават модулни архитектурни решения в България за износ. "Райфайзен Експо 2000" бе построена с първата модулна фасадна система в България. Видяхме и няколко проекта, в които корабни контейнери бяха подредени един върху друг и съединени, създавайки едно много сурово, но интересно и бързо строително решение за търговска употреба - например Vivenda Butchery на бул. "Черни връх".
В чужбина модулните строителни компании стават популярни отчасти заради скоростта, с която могат да се строят жилищни и търговски сгради. Модулното строителство е подходящо за повтаряеми конструкции, офис сгради, хотели, апартаменти и др.
Сглобяемото и модулно строителство е развиваща се тенденция заради количеството материал, труд и време, които спестява. Модулните конструктивни единици се изграждат във фабрика далеч от строителната площадка и така компаниите не трябва да се безпокоят за метеорологичните условия или проблеми с изработката на място. В модулните единици също могат да се влагат рециклирани материали, които не се били оползотворени, спомагайки за намаляване на отпадъците – нещо, за което винаги трябва да се помисли, когато говорим за устойчиво проектиране и строителство.
Повишаване на разходите за материали
Увеличаването на разходите за материали е тенденция в строителната индустрия, която ще продължи и през 2019 г. Прогнозата беше за ръст на цените с 2-3% през 2018 г. Строителните компании бяха готови за това какво тези нови разходи биха означавали за тях и търсеха начини да останат конкурентоспособни.
Според нашите клиенти реалните разходи за строителни материали са се увеличили във Великобритания и Европа с около 9% на годишна база. В голяма степен това се дължи на значително нарастване на цената на желязото, стоманата и дървесината. Тези тенденции в строителната индустрия ще продължат дотогава, докато има намалено предлагане и високи разходи за снабдяване.
Ръстът на разходите означава, че предприемачите ще бъдат все по-заинтересовани да търсят възможности за повишена ефективност по други начини, като например леки конструкции и по-малко отпадъци.
Разходи за труд
В Европа има близо четвърт милион свободни работни места в строителство и тази тенденция скоро няма да се промени. Ето защо компаниите се ориентират към модулно и сглобяемо строителство, за да спазят крайните срокове, но това не променя намаляващия брой на наличните работници. Разходите за труд в Европа имат голямо влияние и се получава огромен ефект на „изтичане” на българския пазар, където намирането на квалифицирана работна ръка става изключително трудно, тъй като много квалифицирани работници предпочитат да опитат късмета си във Великобритания и Германия, където заплатите са значително по-високи.
Тъй като нивото на безработица се запазва много ниско, за компаниите става все по-трудно да привличат нови хора. Тази тенденция ще продължи, освен ако компаниите не направят нещо, за да привлекат повече хора в строителната индустрия - да променят подхода си към проектирането и възлагането или умело да управляват очакванията.
По-добра предпазна екипировка и оборудване
По-добрите продукти за безопасност са още една тенденция. С ръста на въвеждането на ново оборудване ще има повишаване на стандартите. Поради броя на произшествията и смъртните случаи в строителството е ясно, че ще има постоянен натиск за по-добро оборудване за безопасност.
Съществуват работни ботуши, които могат да се свързват с Wi-Fi, да изпращат своите GPS координати и дори да знаят дали потребителите са паднали или са уморени. Докато интелигентните ботуши са трудни за намиране в момента, подобни продукти ще бъдат нещо обичайно на строителната площадка в бъдеще. Дронове и друго проучвателно оборудване ще улесняват откриването на проблемни зони на строителната площадка.
Не очакваме тези тенденции да се възприемат в България скоро, защото практиките за безопасност и здраве като цяло са доста далеч от тези на Запад, но се подобряват бързо и чрез опита на местните изпълнители, увеличаването на застрахователните изисквания, активното присъствие на чуждестранни компании и по-ефективното прилагане на изискванията на Европейския съюз ще има видими подобрения през 2019 г.
Зелени технологии в строителството
Зеленото строителство е начин за изграждане на проекти по отговорен към околната среда и ресурсно ефективен начин. То включва процесите от планиране до проектиране, изграждане, поддръжка и разрушаване. Тези методи не се различават особено от класическите методи на строителство, тъй като икономиката, функционалността и издържливостта са важни аспекти на целия процес, които търпят много бавна еволюция.
Зеленото строителство е бързо развиваща се област, която се направлява законодателно, но в България няма достатъчно обществено признание и когато въобще се прилага, то е благодарение на системите за устойчиво сертифициране като BREEAM или LEED. Все повече сгради и проекти обаче включват зелените технологии в строителния процес.
Строителната индустрия е отговорна за около 20% от световните вредни емисии. При наличието на разпадащи се сгради и нарастващо население има нужда от повече сгради. С изграждането на екологично отговорни сгради и акцент върху по-дългия им живот околната среда бива защитена.
Наред с методите за зелено строителство нарастват изследванията върху проекти за зелено строителство. Има въглеродопочистващи фасади на сгради, тухли, изработени от рециклирани цигарени фасове, термично задвижвани климатични системи и асфалт, който сам се възстановява. Ръстът на зелените технологии е част от новите тенденции в строителната индустрия, които ще продължат, въпреки че в България те се очаква да бъдат възприети по-бавно.
Пълният текст - в брой 1/2019 на сп. ГРАДЪТ