Технологичната революция на фасадите – тенденции и предизвикателства 2019
Четете в брой 2/2019 на сп. ГРАДЪТ

инж. Тодор Димитров, "Алукьонигщал" ЕООД
Пълният текст - в брой 2 на сп. ГРАДЪТ
Стъклените фасади продължават да са един от строителните компоненти, които се развиват много динамично. Инстинктивно оценяваме визията на една сграда като ключов критерий за одобрение или неодобрение, още преди да имаме впечатление от реалните конструктивни или експлоатационни достойнства. От десетилетия насам архитектурата на сградите се определя с нарастващия стремеж към остъклени фасади, придаващи на сградите атрактивна и запомняща се визия.
На емоционално ниво човек свързва остъклените фасади с удовлетворението на естествените нужди от хубав изглед към околното пространство на сградата, която обитава, проникване на естествена светлина в помещенията, и въобще възможността да остава в допир с външния свят.
И все пак фасадата продължава да бъде естествената граница между вътре и вън, чрез която се опитваме да създаваме постоянен вътрешен климат, който в определени граници се възприема от повечето хора като „комфорт на обитаване”.
Възниква въпросът дали е възможно да се създават фасади, които да са статични по своите компоненти и работни параметри, при положение че атмосферните условия в държави като България варират в доста широки граници?
Отговорът се подразбира от самия въпрос - статични фасадни компоненти не могат да удовлетворят необходимата адаптивност относно температура, шумоизолация, вентилация и естествена осветеност с дневна светлина.
Възниква автоматично следващия въпрос: Тогава защо толкова дълъг период от време се строят масово нефункционални сгради с големи остъклени фасади, които по своето естество може да се възприемат като атрактивни, но същевременно нефункционални по отношение на комфорт и изключително енергоемки в поддръжка и експлоатация?
Пълният текст - в брой 2 на сп. ГРАДЪТ
Като примери за това твърдение могат да се изложат мнения на обитатели относно комфорта в сгради с големи остъклени фасади и относително дълбоки помещения. Ако проучването се проведе достатъчно откровено, ще се разбере, че рядко има единомислие по въпросите, свързани с работния режим на сградните инсталации. Дали климатичната инсталация трябва да се включи и на каква степен, дали слънцезащитата (доколкото въобще е налична по проект) трябва да е спусната или вдигната, трябва ли прозорецът да е отворен или затворен, лампите включени или изключени, външният шум приемлив ли е? Такива са реално разиграващите се ежедневни ситуации в офис помещения с множество работни места, при които служители с работно място в близост до остъклената фасада и такива с място в дълбочината на помещенията изискват коренно различна реакция на компонентите на остъклената фасада. В масовия случай противоречията се разрешават, като се изграждат фасадни конструкции - затварящи обем, в които се подържа среда - вентилирана, осветявана и климатизирана изкуствено чрез сградните инсталации. Това често е в разрез с естествените нужди на хората в сградите за поддържане на контакт с външния свят.
От технологична гледна точка вече са развити всички необходими компоненти, които разрешават гореописаните предизвикателства. Фирма "Алукьонигщал" предлага на своите клиенти продуктова гама, която покрива всички изисквания към една съвременна стъклена фасада: Капачкови и структурни окачени фасади на марките Schüco и Jansen, всички видове отваряемост за врати и прозорци, висококачествени обкови за големи и тежки крила с тройно остъкляване, осигуряващо високо ниво на топлоизолация, въздухоплътност и шумоизолация. Архитектурния стремеж към леки рамки и големи стъклопакети се удовлетворява с различните системи от групата Schüco Panorama Design – фасадни профили, прозоречни системи и плъзгащи врати, както и система Schüco FWS 60 CV представляваща фасадна система с „невидимо“ крило, интегрирано в сечението на фасадния профил.
За да се отговори на нуждите за адаптивност на фасадите, развойната дейност продължи своя ход в посока на специфични компоненти за естествена и принудителна вентилация като многостепенна профилно-интегрирана вентилационна клапа за естествена вентилация с възможност за шумоизолационна приставка Schüco VentoFrame и профилно-интегриран активен уред с висока степен на рекуперация на топлина и филтър за пречистване на външен въздух Schüco VentoTherm Twist.