Шедьовър на архитектурата ще се извиси на емблематичния площад „Таксим“
Сградата на новата Истанбулска опера ще отвори врати през 2019 г.
Сградата на новата Истанбулска опера ще отвори врати през 2019 г. в обновения Културен център „Ататюрк“ – една от иконите на турския мегаполис. AKM (Atatürk Kültür Merkezi), както е по-известен центърът в Турция, ще бъде изцяло реконструиран, за да се превърне в един от най-амбициозните многофункционални арт центрове в Европа и архитектурен символ на Истанбул.
Най-новият проект „Опера и културен център“ започна с изграждането на 5 културни блока върху площ от 102,736 квадратни метра в сърцето на площад „Таксим“. Според архитектурния план, ще се състои от една централна и две театрални зали за общо над 3700 души, с уникалната възможност огромни екрани да показват спектаклите навън. Освен това са предвидени звукозаписни студия, зали за репетиции, изложбени и конферентни зали. Комплексът ще разполага и с художествени галерии, ресторанти, кафета, сувенирни магазини и подземен паркинг. Планувана е и цялостна реорганизация на площад „Таксим“, така че максимално да се разшири пешеходната зона, а трафикът покрай новия Културен център „Ататюрк“ да бъде изолиран.
Проектът е дело на „Табанлъоглу аркитектс“ и се ръководи от арх. Мурат Табанлъоглу, син на Хаяти Табанлъоглу, един от проектантите на AKM, открит през 1969 г.
АКМ дължи появата си на Анри Прост - френски архитект, който изработва градоустройствен план на Истанбул през 1936-1937 г., с препоръка на мястото на казармите „Топчу“ и гробището в близост до тях да бъде построен голям площад с опера. За проектант на Истанбулската опера и театър „Шишане“ той препоръчва френския си колега Огюст Пере. Втората световна война спира всякакви проекти и работата по „Таксим“ се подновява отново през 1946 г.
Първата копка на АКМ е направена през 1956 г. и е открит на 12 април 1969 г. като Истанбулски дворец на културата, но само след година е унищожен от пожар, избухнал по време на спектакъл. След основен ремонт отваря врати отново през 1977 г., но вече с името Културен център „Ататюрк“.
През 1993 г. центърът е обявен за „Градска защитена зона“, а през 1999 г. - за защитена културна забележителност.