"Разговори за града“, арх. Борина Андрю и Юг Паран, Франция: Да съхраняваме културното наследство, но да продължаваме напред
Smart city - Решения за развитие на градовете в променящия се свят
Как се променят градовете и какво означава "градска интелигентност"? Обществото и градовете еволюират все по-бързо, ключови фактори са технологиите, околната среда, все по-засилващиете се потребителски тенденции и стремеж за смесване и комбиниране на функциите. Реализацията на градските проекти обаче се забавя поради добавяне на нови процедури и увеличаване на въздействията. Поредният „Разговор за града” по инициатива на главния архитект на столицата арх. Здравко Здравков се проведе в Софийската градска художествена галерия с участието на арх. Борина Андрю и Юг Паран от Франция на 24 октомври в Софийска градска художествена галерия. Лекцията на арх. Борина Андрю и Юг Паран на тема „Smart city: Решения за развитие на градовете в променящия се свят“ бе предшествана от мастерклас във Френския културен институт.
Примерите за динамично градско планиране включват универсален достъп, осигуряване на повече услуги за всички, повишена мобилност и предимство за пешеходците, достъпност и смесване на функциите. Собственици на жилища или наематели, устойчиво развитие, различия в мисленето, работата и действията са някои от предизвикателствата пред съвременните градостроители, изтъкна архитект Юг Паран. София е изключително зелен и спокоен град, слоевете на културното наследство под краката впечатляват, но трябва да бъдат адаптирани за съвременните поколения. Франция прилага знанието как да съхранява своето културно наследство, но и как да продължава напред.
Устойчивото развитие на градовете включва възстановяване на сгради с помощта на съвременните технологии. Сред добрите примери, демонстрирани от Борина Андрю, бяха College des bernardins от 13 век.
След възстановяване сградата на Сточна гара в Париж се трансформира в площи за стартъп компании и пространства за работа, социализиране и хранене.
Кампусът на университета Science Po с 22 хил. кв. м - проект от 2022 г. върху един хектар в центъра на Париж, бивша собственост на министерството на отбраната, обединява четири големи сгради около вътрешни дворове.
Grand Palais Ephemere е проект от 2021 г. от 10 хил. кв. м. срещу Айфеловата кула и Марсово поле - сграда изцяло от дърво.
Авеню Жан Жорес в град Ним, проект в Дижон, стратегия за развитие на юг на град Москва, Дом на ООН в Сенегал (на снимката) са още някои от проектите, с които Борина Андрю илюстрира принципите на устойчивото развитие.
Тенденциите след глобализацията поставят човека в центъра на новите градоустройствени концепции, а културното наследство трябва да се съхрани, но трябва и да бъде достъпно за съвременните хора.
Арх. Борина Андрю е управляващ директор в Wilmotte & Associés, Париж - студио с над 260 експерти и проекти в 30 държави. Студио Wilmotte & Associés работи по различни по вид и мащаб проекти – от театри, музеи, болници, стадиони, промишлени обекти, конгресни и търговски центрове, високи сгради и др. до индивидуални жилища и обекти в сферата на услугите. Архитектурата им се характеризира с голямо внимание към вписването на обекта в обкръжаващата среда, с изчистени линии, прецизен подбор на материали и внимание към детайла. Студиото работи и в сферата на реставрацията на културни ценности и преустройство на сгради в историческите градски центрове. Сред реализираните проекти на студиото е и проект в София - реконструкция на отсечка от площад "Македония" до Руски паметник.
Юг Паран е завършил Училището за публична администрация. Заемал е различни длъжности във френската правителствена администрация, между които префект на няколко департамента и префект на Южния регион на Франция. В последните години е ръководил правителствената агенция за градско развитие, отговаряща за бизнес района Дефанс, както и Агенцията за градско развитие, ръководеща европейски проект за обновяване на центъра на Марсилия.