Приключи националният етап на XVII международен архитектурен студентски конкурс, организиран от Saint-Gobain
Славка Илиева - студент по архитектура в Нов български университет, спечели правото да представи България на международния финал на XVII поредно издание на най-големия конкурс за студенти - „Архитектурен студентски конкурс“, организиран от Saint-Gobain в периода 08 – 10 юни 2022 г. във Варшава, Полша.
Приключи националният етап на XVII пореден международен Архитектурен студентски конкурс (бивш „Multi-Comfort”), организиран от Saint-Gobain, на тема: „Проектиране и съживяване на зоната, разположена до ж.п. гара „Варшава Изток“ чрез комбинация от социални дейности и жилищни функции“. В съревнованието на идеи и знания се състезаваха студенти от архитектурните факултети на три български университета: Университет по архитектура, строителство и геодезия, Нов български университет и Варненския свободен университет "Черноризец Храбър“. Финалът на конкурса се проведе на 13 април 2022 г. в София.
Конкурсът се организира за първи път на международно ниво от Saint-Gobain Isover в България през 2005 г. и през годините се развива като най-големия световен форум за студентски проекти до мащаб с хиляди участници. В последното издание на конкурса за създаване на жилищна зона в Париж участват над 2800 студента от 210 университета от 40 държави.
Целта на конкурса е да провокира студентите да създават проекти, базирани на принципите на Saint-Gobain: MAKING THE WORLD A BETTER HOME. Това е концепция за устойчиво строителство подобряващо ежедневния живот чрез решения за енергийна-ефективност, оптимална интериорна среда, осигуряваща необходимото ниво на свеж въздух, топлинен, визуален и акустичен комфорт, като същевременно се справят с предизвикателствата на на съвременното строителство, декарбонзацията на процесите, намаляване на ресурсите и ефективност при борбата срещу изменението на климата.
Темите в конкурса са съвременен отзвук на търсенията в световната архитектурна практика. Заданието тази година е за съживяване на зоната, разположена до ж.п. гара „Варшава Изток“ чрез комбинация от социални дейности и жилищни функции.
Участниците в конкурса трябва да създадат визия за развитието на територията, взимайки предвид едновременно характеристиките на терена, плана на Варшава за постигане на климатичните цели до 2050 г., както и очакванията на младите хора да се установят и развиват в столицата. Проектът включва възстановяване на съществуваща фабрика, която ще бъде използвана за интеграция на местната общност, както и за строителство на нови жилищни сгради, някои от които ще се използват под наем като частни студентски апартаменти. Проектът е необходимо да бъде иновативен и „устойчив“ в съответствие с техническите изисквания, предоставени от Saint-Gobain. Голямо предизвикателство е изискването да се направи Анализ на жизнения цикъл - интегриране на рециклирани суровини в нашите процеси, структуриране на канали за оползотворяване на материали в края на жизнения цикъл.
По регламент на XVII издание на конкурса най-добрият проект получава правото да представи България на международния финал във Варшава, Полша в който ще участват 60 проекта от над 35 държави в периода 08 - 10 юни 2022 г.
ЖУРИТО
Пламен Иванов – търговски директор на “Сен-Гобен България“ ЕООД
Пламен Иванов е в Saint-Gobain от 2007 г. Заемал е различни позиции в структурите на компанията на регионално и национално ниво. В момента е търговски директор на Saint-Gobain България. Има магистърски степени от Икономически университет – Варна и Технически университет-София.
Арх. Деница Княжевич –SGI Architects, директор
Арх. Деница Княжевич завършва висшето си образование в УАСГ със специализация "Обществени сгради". Присъединява се към екипа на SGI през декември 2015 г., където ръководи екип от архитекти и разработва разнородни по обем и специфика проекти в сферата на обществените и търговските сгради.
SGI е създадена през 2008 г. като част от програма за международно развитие и резултат от партньорско споразумение между Стивън Джордж и Партньори (създадена през 1970 г.) и K&D Architects (създ. 2008 г.) От 2008 г. SGI се превръща в една от водещите архитектурни компании в Централна и Източна Европа, предоставяйки иновативни проекти в различни сектори, с множество престижни международни награди и признания, сред които German Design Awards, Blueprint Awards, International Property Awards, Сграда на годината и др.
Философията на SGI е с фокус важни социални и екологични проблеми, като основен приоритет на всеки проект е създаване на пространства, сгради и устойчиви общности със социална и икономическа цел. SGI силно подкрепя отговорната, устойчива архитектурна практика във всички аспекти на дизайн.
Арх. Виолетка Славова
Арх. Виолетка Славова е съосновател на "Лусио архитекти" и завършва Политекнико ди Милано с двойна магистратура по архитектура и хонорис програмата Алта Скуола Политекника за иновации и мултидисциплинарни проекти. Интересът ѝ към едромащабни сложни конструкции провокира избора за дипломен проект за нов стадион в Милано, който поражда любопитството ѝ към клиентското преживяване в архитектурата. Втората магистратура в ASP й дава възможност да изследва как дизайнът се ориентира около нуждите на хората, а не само естестетическите и конструктивни норми. Там тя се запознава с дизайн мисленето като метод за иновативни решения на предизвикателства и с фасилитиране на интердисциплинарни екипи. Задълбочава още познанията си в тази насока благодарение на участие в международни уъркшопи по дизайн в Копенхаген и Чикаго.
В България Виолетка прилага познанията си по дизайн мисене като коуч в launchlabs Sofia. По същото време заедно с Мария основават "Лусио архитекти", след като проектът им печели конкурс “Училища на бъдещето”, реализиран през 2018 г. Лусио е архитектурно студио, основано в София през 2017 г. Фокусът е върху дизайн на пространства с голямо социално значение като училища, детски градини, болници и други обществени сгради. Визията е, че хората не трябва да се нагаждат към средата и че тя се създава в отговор на нуждите им за да подхранва креативността и вътрешното им усещане за естетика. Добавената стойност в проектите им идва от дизайн техники и инструменти, които се фокусират върху хората и техните преживявания. Използват се, за да се разкрият скрити нужди, които по-късно да се превърнат в смислен архитектурен дизайн.
арх. Жулиан Начев/nachev.com
Магистър по финанси и архитектура с експертни познания и богат практически опит в областта на сградната енергийна ефективност и пасивните сгради.
2012 – Сертифициран проектант на пасивни сгради от Пасивхаус Институт, Дармщадт, Германия
2012 – Акредитиран от Американския институт за сертификация на зелени сгради US GBCI като LEED Green Associate
2014 – Сертифициран като DGNB Consultant от немския съвет за устойчиво строителство Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen
2017 – RIBA - Royal Institute of British Architects chartered member
2018 - 2019 – Хоноруван преподавател по енергоефективно строителство и международни сертификационни системи за зелено строителство в ВСУ „Черноризец Храбър“
арх. Веселин Веселинов – бивш участник в конкурса, спечелил II място на международния финал през 2009 г.
Архитект Веселин Веселинов е сертифициран дизайнер на пасивни сгради към Института за Пасивни Сгради в Дармщад, Германия, от 2015 г. Победител в националното и международното издания на конкурса за студенти по архитектура Изовер мулти-комфортна Къща през 2011 г., третиращ темата за устойчива и пасивна архитектура, а в последващите години в различни издания на конкурса заема ролята на жури, лектор, съорганизатор и консултант в рамките на националния и международен конкурс.
Получава стипендия за периода 2015 - 2016 г към немската Федерална фондация за околна среда (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) и същевременно е и стажант към Rentzsch Architekten, Дрезден. Темата на стипендията и практиката е "Пасивни сгради от естествени материали".
Участник и инициатор е в множество проекти и конкурси с екологична, социална и образователна насоченост, включително е и съорганизатор на интерактивна доброволческа мисия за извънкласно информиране на деца в сферата на екологична архитектура и устойчиво развитие.
Понастоящем е архитект на частна практика (Bauhaus LTD / NatureTecture), работещ върху проекти в сферата на устойчивата архитектура, най-забележителен от които е енергийно-ефективна еднофамилна жилищна сграда, изпълнена от екологични материали (дърво, слама, глина, еко вата и др.) и следваща принципите древна концепция за хармонизиране на жизнената среда.
Управител е в международна компания, базирана в България с екип от 50+ души (Next IT Services LTD), разработваща BIM приложения, проекти и решения в областта на модулно и устойчиво архитектурно проектиране, енергийна ефективност, пасивно строителство и др.
Всички проекти достигнали националните финали бяха много добре разработени и затрудниха журито в избора поради сравнително равностойното си представяне.
Наградите бяха връчени от Ян Махачек, CEO Saint-Gobain България
I МЯСТО и правото да представи България на международния финал на конкурса във Варшава, Полша
Проект: C.U.B.E. (Co-living in Unity, Balance and Equality)
Екип: Славка Илиева, Нов Български Университет
Преподавател: д-р арх Гергана Стефанова
Проектът спечели също така и наградата на студентите!
Проектът за съвместно съжителство в единство, баланс и равенство (Co-living in Unity, Balance and Equality C.U.B.E.) се отличи с характерен и цялостен архитектурен облик, модулно решение и отлично графично представяне. Цялостната разработка включва съществуваща фабрика и интегрирането й в студентския комплекс е изцяло съобразена с концепцията на конкурса. Сградата е напълно запазена и реновирана, вътрешните пространства са решени по функционален начин, фабриката е разширена с допълнителен обем, отделен от нея чрез добавяне на стъклен обем, следващи фасадният ритъм на съществуващата сграда и поместващи нова зала за обществени обсъждания. В градоустройствено отношение композираните обеми затварят озеленен, слънчев вътрешен двор, в който е запазена съществуващата растителност. Представена е 3D морфология на обемно-пространственото решение. Разнообразие от обществени функции са разположени на ниво партер. Студентските жилищни единици са съставени от предварително изработени модулни кубове, които се монтират към основната носеща конструкция на сградата, с цел оптимизиране на бюджета и сроковете за изпълнение, позволяващи и възможност за рециклиране и лесен демонтаж на сградата. Интериорите на помещенията създават усещане за уют и комфорт. Фасадното решение е със съвременен дизайн и носи динамика, благодарение на композирането на модулите и създаването на тераси между всеки втори модул, озеленяване от бял габър и плъзгащи се слънцезащитни елементи. В проекта са заложени и възобновяеми енергийни източници.
II МЯСТО
Проект: THE STUDY DEN
Екип: Ралица Вълкова / Сияна Янева, УАСГ
Преподавател: доц. д-р арх Евгения Димова-Александрова
Проектът се откроява със своето обемно-пространствено архитектурно решение, съвременни фасадни решения с елегантен дизайн, както и с градоустройственото проучване и морфология на архитектурната композиция. Обемното решение има терасовиден характер, нараствайки спрямо височината на съществуващата фабрика, в която са проектирани нови функции. Пейзажната ландшафтна композиция на вътрешния двор е умело съчетана в контраст с архитектурата на комплекса. Сградите имат функционални разпределения на единични и двойни жилищни модули. Хармоничната композиция от редуване на плътни и прозрачни обеми, отделени в обемно-пространствено отношение допълват цялостното излъчване на проекта.
Поради близките резултати журито отреди две трети награди.
III МЯСТО
Проект: SimplyCity
Екип: Десислава Георгиева / Анета Димитрова, ВСУ „Черноризец Храбър“
Преподавател: проф д-р арх. Александър Слаев
Проектът се отличава с добре съобразеното си градоустройствено решение и функционално коридорно разпределение на студентските общежития, с разположение на жилищните единици към благоприятните посоки юг и изток, както и към вътрешния озеленен двор. Това респективно води до естествена звукоизолация от намиращата се в близост ж.п. гара. Решението за единичните и двойни жилища е на модулен принцип. Използвани са и възобновяеми енергийни източници. Допълнително е осигурена слънцезащита чрез щори.
III МЯСТО
Проект: The Curve
ЕКИП: Васил Вельов / Иван Димитров, УАСГ
Преподавател: арх. Юсуф Налбант
Проектът се отличава с разработване на палитра от архитектурни идеи, включително сградно-интегрирано озеленяване, представено чрез триизмерна аксонометрия на фасадното решение. Историческата среда е добре проучена и вплетена във финалната разработка. В сградите са използвани и иновативни решения за ВЕИ.
Наградите връчи Ян Махачек, CEO на „Сен-Гобен България“ ЕООД, организатор на националния конкурс за България.
Проектите, както и снимки от финала, могат да се разгледат на страницата на компанията в интернет, както и в социалните и канали.