Президентско вето срещу промените в ЗУТ
Президентът Румен Радев наложи вето върху промените в Закона за устройство на територията. Това стана след като браншовите организации в строителството в България протестираха срещу приетите промени в Закона за устройството на територията. Част от тях са противоконституционни и ще създадат правен хаос, обявиха на специална пресконференция арх. Владимир Милков - председател на УС на КАБ, проф. д-р арх. Борислав Борисов - зам.- председател на УС на КАБ, Борис Милчев - юридически съветник на КАБ.
Приетият на 27.01.2021 г. Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на ЗУТ съдържа множество разпоредби, които затрудняват инвестиционния процес, усложняват и оскъпяват административното обслужване, нарушават основни принципи на отношенията в устройственото планиране, инвестиционното проектиране и строителството и ограничават основни права на гражданите до степен на противоконституционност. С изменението и допълнението на чл. 24 и други разпоредби от ЗУТ се влошават условията за упражняване на професията “архитект“, се казва в специална декларация, подписана от председателите на КАБ, САБ, КИИП, БААИК и САПЗАПА.
Практиката с предложения за второ четене към определен законопроект да се променя съществено неговата цел и съдържание, води до изключително големи рискове от приемане на недобри регламенти и поставя под съмнение защитата на обществения интерес. Приетите по този начин текстове в ЗИД на ЗУТ са без връзка с внесения от Министерски съвет законопроект, без обща основа и свързаност, без да са проведени обществени консултации, без оценка на въздействието и без мотиви.
Отбелязваме, че срещу приемането на Закона в този му вид имаше възражения от повечето професионални и браншови организации, и много граждански организации. Камарата на архитектите в България, въз основа на призванието си по Закон и Устав, счита, че са налице основателни причини Народното събрание отново да обсъди приетия ЗИД на ЗУТ, за да се осигури възможност за нормален дебат и да се възприемат по-добри решения, завършва обръщението.
Гражданите, чиито интереси са засегнати от общите устройствени планове, ще могат да ги обжалват. Разрешение за строеж ще се дава само ако улиците около обекта вече са собственост на общината. Ателиетата получават статут на жилищата. Създава се публичен регистър по устройство на територията към МРРБ. Това са част от измененията и допълненията в Закона за устройство на територията (ЗУТ), гласувани миналата седмица.
С промените вече има възможност общите устройствени планове да бъдат обжалвани в 14-дневен срок от обнародването в ДВ пред съответния административен съд от непосредствено засегнати собственици на имоти, които се предвижда да бъдат отчуждени. Задължително условие за издаване на разрешение за строеж става наличието на улична регулация по предложение на Столичната община. Въвеждането в експлоатация става само, ако вече са изпълнени мероприятията по изграждане на улици, като изграждането на улици, пътища и алеи може да се извърши и за сметка на собствениците по условия и ред на специална наредба. При определяне предназначението на дадена сграда ателиетата се приравняват по статут на жилища. Уточнени са нормите за максимална височина на застрояване в зони за ниско и вилно строителство.
Разширяват се задълженията на консултантските фирми и контрола от страна на ДНСК. След приключване на строително-монтажните работи фирмите по строителен надзор ще изготвят доклад до възложителя, подписан от управителя на фирмата консултант и от всички квалифицирани специалисти и съдържащ оценка за изпълнението по десет показателя - от законосъобразността през вложените строителни продукти до управлението на строителните отпадъци. ДНСК ще проверява оценките за съответствие на инвестиционния проект на консултанта, както и работата на лицата, които упражняват строителен надзор по време на строителството.
Предвижда се създаване на единен публичен регистър по устройство на територията към МРРБ. Условията и редът за публикуването и поддръжката му ще бъдат определени с наредба на Министерският съвет. С поправките изрично се посочва кои решения, разрешения, откази, заповеди за поставяне и премахване на кметовете, общинските съвети, главните архитекти, областните управители, ДНСК, министъра на регионалното развитие и благоустройството трябва да бъдат публикувани в регистъра.