Подготвят задание за проектиране на ПУП за зоната около Централна гара
Специализираният експертен съвет в НАГ разгледа Обемно-устройственото проучване и концепция за територията

Предстои изготвянето на задание за проектиране на ПУП за територията около Централна гара София. Това стана известно по време на представянето на Обемно-устройствено проучване и концепция за нов ПУП на зоната, което се състоя на 2 октомври в НАГ. Разработката е на арх. Ангел Захариев, който презентира подробно идеите си пред специализирания състав на Експертния съвет по устройство на територията. Концепцията бе показана за първи път на 26 септември по време на Urban Development Forum 2019 (вижте повече подробности ТУК).
Разработката има за цел да стартира процеса по регенерация на района на Централна гара София и на северните територии на града. Тя е част от инициативата на Столична община за трансформация на изоставени градски територии в съответствие със съвременните изисквания за адекватно градско планиране и създаване на подходяща инфраструктура. Подобен градоустройствен подход се използва и при планирането на новия квартал в НПЗ „Хладилника“.
„В момента районът на Централна гара е транзитна територия, която не е привлекателна за гражданите. Това създава лош имидж и липса на частен интерес в зоната. В същото време възможностите са много, защото мястото има централна локация и добре развита инфраструктура. С малко усилия може да стане атрактивна територия. Пазарът на офиси, например в момента търси точно такива локации. Градът трябва да се развива балансирано между северните и южните части, и този проект ще допринесе затова“, обясни арх. Захариев.
Разработката предлага създаването на мултифункционална среда с офиси, търговски обекти, жилища и хотелска част. Предвидена е концертна зала, която може да се построи по метода на публично-частното партньорство. Бул. „Мария Луиза“ ще се реконструира, като се изгради линеен парк. Една от идеите е да се създаде пешеходен маршрут от Централна гара до НДК. Транзитният автомобилен трафик ще бъде пренасочен от пространството пред гарата към териториите на север. Предвижда се подобряване на дocтъпа дo ceвepнитe paйoни нa гpaдa чрез създаването на нови транспортни връзки, като например преосмислянето на бул. "Данаил Николаев" и пресичането на коловозите.
„Още отсега трябва да предприемем първите стъпки, които да подготвят бъдещата реализация на плана. Столична община ще се заеме с организационните процеси, като обърне вниманието на инвеститорите към тази зона. Може да се организират търгове за право на строеж в зоната, концептуални конкурси“, коментира главният архитект Здравко Здравков.
Следващите стъпки са изготвяне на задание за проектиране на ПУП на зоната; възлагане на изработването на ПУП; одобряване на новия план от СОС; пpиeмaнe нa плaн-пpoгpaмa зa пpoeĸтиpaнe и изпълнeниe нa тpaнcпopтнa инфpacтpyĸтypa в paйoнa; пpeдпpиeмaнe нa измeнeниe нa OУП пo oтнoшeниe нa ĸлaca нa ocнoвнитe тpaнcпopтни apтepии; oтĸpивaнe нa пpoцeдypa зa ПЧП зa изгpaждaнeтo нa концертната зaлa; пpoeĸтиpaнe и изпълнeниe нa ĸoнĸpeтни пpoeĸти зa гpaдcĸa cpeдa, пътнa и тexничecĸa инфpacтpyĸтypa. Според арх. Захариев развитието на транспортната инфраструктура може да се изпълни на три етапа, като последният ще приключи след 2025 година. За формирането на цялостния облик на мултифункционалната зона обаче ще се необходими 10-15 години, коментираха експертите.